Hoppa till innehåll

Tiger, Rory och JT i samma grupp – här är de mest stjärntäta starttiderna

I veckan är flera storstjärnor med i startfältet på PGA Tour. Och många av dem spelar tillsammans.

Jesper Johansson

Tiger Woods är värd för veckans Genesis Open på PGA Tour. Tävlingen som spelas på Riviera i Los Angeles har dock fler stjärnor med i startfältet än den 14-faldige majorvinnaren. Faktum är att nio av världens 15 högst rankade golfare är med i tävlingen och flera av dem spelar tillsammans. 

I featured groups under torsdagen och fredagen spelar Tiger Woods tillsammans med Rory McIlroy och Justin Thomas.

Senaste vinnaren, Phil Mickelson, spelar tillsammans med Xander Schauffele och Jordan Spieth.

Tävlingen sänds i C More Golf och på Cmore.se. Wille Schauman och Mats Hallberg kommenterar och här kan du se TV-tiderna. 

Så sänds Tigers stjärnfyllda tävling

Här är tävlingens mest stjärntäta grupper och deras starttider:

Torsdag Svensk tid Fredag
21.22 Tiger Woods, Rory McIlroy, Justin Thomas 16.22
16.22  Xander Schauffele, Jordan Spieth, Phil Mickelson 21.22 
21.11 Bryson DeChambeau, Matt Kuchar, Jon Rahm 16.11 
16.11 Cameron Champ, Dustin Johnson, Bubba Watson 21.11 

I tävlingen finns två svenskar med i startfältet. Jonas Blixt spelar tillsammans med Jhonattan Vegas och Adam Scott. Freddie Jacobsson spelar med Branden Grace och Peter Uihlein.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du svenskarna på Torrey Pines – Åberg i utvald grupp

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i San Diego. Här är tv-tiderna och starttiderna. Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med Max Homa och återvändande Brooks Koepka.

Svensk Golf

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.