Hoppa till innehåll

Tiger rörd efter comebacken – bekräftar spel i The Open

"Det har varit en tuff resa men det är värt det"

Det blev inte den helg som han hade hoppats på men det var en stolt och rörd Tiger Woods som sammanfattade sin vecka på Augusta National efter en 47:e plats.

– Att få känna allt stöd från åskådarna och att bara kunna vara med är en stor seger för mig. Det är en sak att spela uppvisningstävling med min son men det är en helt annan sak att spela en major här på Augusta. Det har varit en tuff resa men det är värt det och jag kan knappt beskriva hur skönt det känns att få uppleva detta igen.

Woods medger själv att han varit osäker på om han någonsin skulle kunna spela tävlingsgolf igen och trots att det syntes på gången och trots att ringrosten lyste igenom under helgen så var det med ett leende som han lämnade Augusta National den här gången då han vet att han har vad som krävs för att komma tillbaks igen. Efter The Masters bekräftade Woods också att han kommer att ställa upp i sommarens The Open på St Andrew´s. En bana där han vunnit två gånger.

– Det är min favoritbana i hela världen och golfens hem. Jag ser verkligen fram mot att komma tillbaks dit. I övrigt vet jag inte hur jag kommer att spela framöver men jag kommer förmodligen aldrig att kunna spela ett fullt schema igen. Jag ska försöka att förbereda mig för Southern Hills (PGA Championship) men det är kroppen som bestämmer om jag lyckas.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Senaste nytt från The Masters:

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.