Hoppa till innehåll

Tiger attackerar på Augusta

Tiger Woods är bara ett slag från ledningen efter de två första ronderna i The Masters.

Martin Strömberg
Tiger attackerar på Augusta

Publikens vrål spred sig som en löpeld under eftermiddagen på Augusta National.

Tiger Woods gick från två till sex under par efter några makalösa birdies på sista nio. Han missade först drivern vänster på 14:e för att därifrån hitta en lucka i träden och upp på green.

Putten föll kraftigt vänster-höger men Woods läste den perfekt.

Birdien där följdes av ett missat utslag på 15:e långt till vänster. Tiger fick spela fram en lobwedge men satte därifrån upp bollen till sex meter och rullade i putten.

Woods gick fyra under på ronden och är delad sexa, sex slag under par och bara ett slag bakom fem spelare som delar ledningen.

– Det kändes väldigt bra därute idag. Det här är tredje raka majorn där jag är med i toppen och det känns bra, sa Woods efter fredagsronden.

 

 

Vid andraslaget på 14:e höll Tiger dessutom på att träffas av en fallande säkerhetsvakt som försökte bromsa publiken men som istället höll på att kana in i Tiger Woods.

Se Tigers andrarond i sammandrag här nedanför.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i en blå golfkeps
Tournytt

Ingen vila – så ser du Åberg och Norén i signaturtävlingen

Direkt efter U.S. Open peggar svenskarna upp i Travelers Championship.

golfspelare i vita golfkläder med golfklubba
Tournytt

Svenskarna som kvalar till The Open

Sex svenskar försöker spela sig till The Open Championship när det sista kvalet avgörs den 30 juni. Motståndet består bland annat av Dustin Johnson, Sergio Garcia och flera andra världsstjärnor.

golfspelaren henrik stenson i vita golfkläder
Tournytt

Stenson en av sex svenskar i U.S. Senior Open

Henrik Stenson finns med när årets U.S. Senior Open avgörs. Totalt är sex svenskar med i startfältet.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.