Hoppa till innehåll

Thomas tillbaks som världsetta

Visade klass under slutronden på TPC Southwind.

Inför sista ronden av WGC FedEx St. Jude Invitational spekulerades det i vem ur trion Brendon Todd, Rickie Fowler och Brooks Koepka som skulle vinna.

Svaret blev… Justin Thomas.

En dag då de två i ledarbollen inte klarade av att hålla klassen på TPC Southwind under en tuff söndag klev JT fram och levererade. Med 65 slag sista dagen (-5) och 13 under par blev segermatginalen till slut klara tre slag.

Delade tvåor blev Daniel Berger, Phil Mickelson, Brooks Koepka och engelsmannen Tom Lewis, alla tio under par.

– Jag sa till mig själv att vara tyst och inte tänka i förväg i slutet och det var en skön känsla att bli riktigt nervös över de korta puttarna i slutet och att lyckas få i dem, sa en glad Justin Thomas efter segern.

För en besviken Rickie Fowler blev det 73 slag och han delade 15:e plats med Brendon Todd, som föll tillbaks med 75 slag avslutningsdagen.

Segern innebar att Thomas befäste sin förstaplats på FedEx-Cup-listan och att han tar över förstaplatsen efter Jon Rahm, som bara fick vara världsetta i två veckor.

Thomas blev också den tredje yngsta spelaren i PGA-tourens historia att nå 13 segrar. Bara Tiger Woods och Jack Nicklaus har varit yngre än Thomas är när de nådde 13 segrar.

Thomas gjorde det tillsammans med caddien Jim ”Bones” Mackay, som under många år gick åt Phil Mickelson, Thomas spelkamrat under sista dagen. Thomas ordinarie caddie, Jimmy Johnson, har haft problem med hälsan senaste tiden och Mackay hoppade in som ersättare den här veckan.

Henrik Stenson avslutade med 69 slag och delade 35:e plats, tio slag bakom Thomas medan Sebastian Söderberg slutade på 77:e plats efter en avslutande 73-rond.

Klicka på bilden nedan för att komma till resultaten.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

129 luriga meter – här är världens mest kända ö-green

Dags för The Players Championship på TPC Sawgrass. Vi tar en närmare titt på det ikoniska 17:e hålet.

Olof Åsgård & Eric Franzén

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TourTempen: ”Första sedan 2008 att vinna fyra raka”

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Största stjärnorna utslagna ur FedEx Cup

125 spelare har blivit 70. FedEx Cup-slutspelet är i full gång och med senaste gränsdragningen fick vi ett stort stjärnfall på PGA Tour.

Jesper Johansson

5 spaningar efter första majorvarvet

Efter mer än ett år fick vi under torsdagen äntligen se majorgolf igen. Här är fem tankar efter första varvet av PGA Championship

Svensk Golf

Stabil Stenson mittfältare i Memphis

Delar 29:e plats efter tre ronder i comebacken.