Hoppa till innehåll

Thomas och Scott leder efter lååång fredag

Banan suger musten ur spelarna

Martin Strömberg

Det var delad ledning i Genesis Open då spelet bröts i mörkret sent på fredagskvällen.

Efter att första ronden brutits fick några spelare börja om och arrangörerna hann inte får runt hela fältet två ronder andra tävlingsdagen.

Det var regnigt, mjukt och tungspelat.

Ledaren efter första ronden, Jordan Spieth hann inte ens komma ut och spela sin andrarond.

Men kompisen Justin Thomas hann spela tolv hål och han gjorde det bra. Med sex birdies sista sju hålen innan spelat bröt tog han sig hela vägen upp till toppen på tio under par. Ett resultat som han delar med australiern Adam Scott.

– Det är alltid tufft att spela 30 hål på en dag och extra jobbigt när det är regnigt och mjukt. Jag är trött i benen och ska bara hem och vila och krasha i säng så tidigt jag kan, sa en mör Justin Thomas efter dagen.

Adam Scott trivs alltid på Riviera och årets tävling är inget undantag. Han vann här för 14 år sedan i ungefär samma förhållanden som nu i en tävling som kortades till 36 hål. 

– Jag tycker att jag kom in i en bra känsla tidigt och försökte bara hålla mig kvar i den, sa Scott efter sina elva birdies och en bogey på 29 hål.

Båda svenskarna som spelar i Los Angeles är på rätt sida kvalgränsen. Jonas Blixt hann spela elva hål av sin andra rond och är två under par på delad 34:e plats. Fredrik Jacobson gick ett under par första ronden och delar 55:e plats i väntan på att få ge sig ut andra ronden.

 

 

Thomas och Scott leder efter lååång fredag
Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Toursvepet – Dansk seger på seniortouren

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – oviss framtid för Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Stenson levererar i Indianapolis

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – snygg avslutning av Folke

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Stark inledning av Bringner

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg