Hoppa till innehåll

Thomas hjälpte ”Big Mike”: ”Grabben har kämpat”

En av de finaste historierna inom golfen de senaste veckorna handlar om Justin Thomas och hur han är villig att hjälpa Michael Visacki ut på touren.

Jesper Johansson

Vi var många som ömmade för Michael Visacki då han lyckades måndagskvala in i Valspar Championship. I en film som blev viral fick vi se amerikanen ringa sin far efter det lyckades kvalet, med tårar i ögonen, då han äntligen kämpade in sig i en PGA Tour-tävling.
En av de som såg detta var Justin Thomas. Han blev så tagen av händelsen att han valde att hjälpa sin landsman i jakten på en tourplats.
– Jag tyckte det var härligt att så hur genuint exalterad han var. Av någon anledning tog jag åt mig rejält och kände att den där grabben har kämpat så länge och det finns så många som är precis som honom. Jag ville hjälpa till lite, sa Thomas inför veckans Memorial Tournament.

De båda skulle inför förra veckans Charles Schwab Challenge spela ett inspelsvarv tillsammans som tyvärr regnade bort. Men Justin Thomas tog ändå kontakt med ”Big Mike”, som Visacki kallas. Han gav honom också en del av hans egna prissumma för att han därmed skulle kunna fortsätta jakten på segern. Detta filmades och publicerades i sociala medier.
– Jag vill hjälpa till mer än ekonomiskt. Jag sa till honom att han kan fråga mig om tips, han kan fråga vad som helst. Oavsett vad han vill prata om så är jag bara glad över att kunna hjälpa till.

Justin Thomas spelar de första två ronderna av veckans Memorial Tournament tillsammans med Patrick Reed och Hideki Matsuyama. Alex Norén, David Lingmerth och Henrik Norlander spelar också tävlingen.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Keegan Bradley: ”Skyll på mig”

USA:s Ryder Cup-kapten Keegan Bradley berättar om den tunga tiden efter förlusten på Bethpage Black.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Justin Thomas: ”Jag kan inte göra någonting”

Justin Thomas ryggoperation kräver total vila – comebacken dröjer.

Jacobson fyra i Richmond – klättrar på rankingen

på 14:e plats på Order of Merit med två tävlingar kvar av säsongen på PGA Tour Champions.

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

Justin Thomas tonar ner sin roll i laget

Justin Thomas gör sin fjärde start i Ryder Cup – men han vill inte kalla sig själv för USA:s veteran.