Hoppa till innehåll

Thailändskt i topp i Thailand

LPGA Tour har tagit sig till Thailand och i topp hittar vi två hemmaspelare.

Jesper Johansson

En av golfens absolut hetaste spelare för tillfället är tveklöst Patty Tavatanakit. Thailändskan har sedan slutet av mars vunnit majorn ANA Inspiration och slutat trea i förra veckans LPGA-tävling.

Den här veckan är touren i hennes hemland och efter 18 spelade hål är hon i delad ledning. Tavatanakit är åtta under par efter sin 64-rond. Under torsdagen gjorde hon en bogey och nio birdies på Siam Country Club.
– Det känns som jag hanterade det mesta väl under ronden. Jag höll mig till planen och det fungerade. Jag slog bollen bra och lämnade mig själv i bra positioner på green. Jag gjorde väl några misstag här och var men kunde rädda upp det och lämna hålen med många par när det inte blev birdies, sa 21-åringen efter ronden.

Tavatanakit är delad etta tillsammans med en annan thailändska, Atthaya Thtiikul. Hon gjorde en bogey och endast fem birdies. Men med två eagles är alltså även hon åtta under par.

Bästa svenska efter 18 spelade hål är Madelene Sagström. Enköpingspelaren är tre under par och på en delad 20:e plats. Anna Nordqvist som är den andra svenskan i tävlingen är tre över par, på en delad 66:e plats.

Här är toppen av ledartavlan:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter
Tournytt

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Jacobson fyra i årsdebuten

Sex slag bakom Cink efter 70 slag sista ronden.