Hoppa till innehåll

Tacksam Tiger glad att vara tillbaka

Äntligen tävlar Tiger Woods igen. Och efter det långa skadeuppehållet är han glad att vara tillbaka.

Jesper Johansson
Tacksam Tiger glad att vara tillbaka

Det ville sig inte riktigt för Tiger Woods under det sista varvet i Hero World Challenge. Med tre dubbelbogeys och lika många bogeys tappade amerikanen mot toppen av ledartavlan.

Men vad spelar det för roll, när man spelar i en tävling för första gången på nästan 16 månader. Så här sa han direkt efter rundan:

– Det är skönt att vara tillbaka och möta de bästa i världen. Men jag gjorde en del misstag den här veckan.

– Jag tog en hel del dåliga beslut och helt ärligt så kändes det lite konstigt att spela igen på riktigt. Jag har verkligen saknat det här, sa Woods.

Så här tänkte han kring sitt egna spel i tävlingen.

– Jag gjorde en hel del birdies den här veckan. Jag spelade väldigt aggresivt. Men jag gjorde också för många stora misstag. I dag hade jag två sjuor, till exempel.

– Jag måste ha bättre balans i spelet.

Totalt gick Tiger Woods på 284 slag, fyra under par.



Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

En spelare har lyckats med otroliga bedriften

Åberg före Scheffler och Woods på listan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Tiger Woods misstänkt för rattfylla

Ska ha krockat med annan bil nära hemmet i Florida – vägrade lämna urinprov.