Hoppa till innehåll

Sydafrikas nästa superstjärna?

Higgo imponerade stort på Gran Canaria.

Sydafrika har länge varit en stormakt inom proffsgolfen på herrsidan med namn som Gary Player, Bobby Locke, Ernie Els och Retief Goosen som föregångare för dagens generation.

Idag tog Garrick Higgo sin andra seger på Europatouren i sin blott 24:e start och med tanke på hur imponerande Higgos spel den här veckan varit är det inte långsökt att tro att han ska bli ännu en superstar från landet längst ner på den afrikanska kontinenten.

Higgo vann Open de Portugal på Royal Óbidos i sin sjunde ET-start förra året och idag vann han Gran Canaria Lopesan Open på Meloneras Golf. 21-åringen från Johannesburg hade fyra slags ledning efter nio hål och hotades främst av tyske Maximilian Kieffer men han kom aldrig närmare än två slag. Till slut blev Higgos segermarginal tre slag efter att ha avslutat med 63-63 i helgen.

– Det känns helt overkligt. Jag kände mig inte trygg förrän på sista green då jag vet att allting kan hända, sa Higgo efter segern.

Den unga sydafrikanen avslutade med att slå en mäktig drive på det avslutande par fem-hålet och hade bara en sandwedge kvar på andraslaget.

Higgo klättrade i och med segern från 67:e till 17:e plats på Race to Dubai.

Det blev också en fin tävling för vårt grannland i söder och tre danskar placerade sig bland de tio främsta. Jeff Winther blev trea, Thorbjørn Olesen delad femma och Joachim B Hansen slutade sjua.

Enda svensken som klarade kvalgränsen, Alexander Björk, avslutade med 69 slag (-1) och delade 21:a plats, elva slag bakom Higgo.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.