Hoppa till innehåll

Svensson fyra inför avslutningen – trots tung rond

Den svenska rookien slår längst av alla på Blair Atholl Golf & Equestrian Estate.

Det blev en mer svårscorad rond under lördagens spel av South African Open och de två svenskarna i ledarbollen fick kämpa hårt för att hålla sig kvar i tätstriden inför sista ronden. Både Jesper Svensson och Joakim Lagergren var över par tidigt och samtidigt som några andra spelare imponerade halkade svenskarna ner från den absoluta toppen på Blair Atholl Golf & Equestrian Estate utanför Johannesburg.

Men det fanns andra som också tappade slag och när allt summerades efter lördagens spel är Svensson bara två slag från ledningen på en delad fjärdeplats. Svensson är sju under par efter 74 slag (+2) på lördagen medan den sydafrikanska ledarduon bestående av Jayden Schaper och Ryan Van Velzen är nio under par. Den svenska rookien är allra längst från tee under de uppmätta hålen i tävlingen med drygt 336 meter. Han har dessutom tjänat nästan två slag på övriga spelare när det handlar om puttningen.

För Joakim Lagergrens del blev det 76 slag (+4) tredje ronden och med fyra under par totalt har Lagergren fem slag upp från sin delade 13:e plats.

Mer från samma ämne

Läs också

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Sammanfattning, dag två, The Open 2026

DeChambeau imponerar på Royal Birkdale.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dimma störde Scottish Open

Båda svenskarna imponerade under lördagen.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.

Åberg dominerade från tee

Jämn svensktart i Scottish Open – ingen över par.

Starka svenskinsatser runt om i världen

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.