Hoppa till innehåll

Svensktrion glänser på Wentworth

Åberg tvåa i Ryder Cup-genrepet.

Tre svenska spelare ligger topp-tio efter halva BMW PGA Championship på Wentworth strax utanför London.

Ludvig Åberg var i delad ledning efter första ronden på 64 slag (-8) men det blev en lite tuffare andrarond, både vädermässigt och spelmässigt. Regnet drog in över Wentworth på eftermiddagen och Åbergs boll gick i vind och regn under sina sista nio hål.

Det blev 69 slag (-3) andra dagen för Åberg som treputtade hål 17 för bogey och lyckades heller inte göra birdie på sluthålet efter en miss till vänster om green med andraslaget. Totalt sett blev det fem birdies och två bogeys på fredagen för Åberg.

I sammandraget är Åberg elva under par och på delad andraplats, med en del spelare kvar på banan. Åberg är ett slag bakom ledande japanen Hideki Matsuyama, duon har spelat tillsammans under de två första ronderna.

Alexander Norén gick på 68 slag (-4) på fredagen och med nio under par totalt är han delad sexa, tre slag bakom ledande Matsuyama. Norén hade sex birdies under ronden, och en dubbelbogey på det sjunde hålet, där han slog utslaget ner i ett vattenhinder till vänster om fairway. Norén vann här på Wentworth 2017.

Joakim Lagergren följde upp sin fina inledningsrond på 66 slag med 71 slag (-1) på fredagen. Lagergren delar tiondeplatsen på sju under par, fem slag från ledningen.

Simon Forsström (+2) och Marcus Kinhult (+6) har spelat färdigt den här veckan. Kvalgränsen kommer med största sannolikhet att gå vid två under par.

TV

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

golfspelaren Eddie Pepperell i mjuk golftröja och vit golfkeps
Tournytt

Pepperell om LIV: ”En dörr som bara går åt ett håll”

Kritisk till att LIV-spelare får tillträde till DP World Tour – men inte tvärtom.

golfspelaren mikael lindberg
Tournytt

Tio svenskar i veckans DP World Tour-tävling

Så ser du AfrAsia Bank Mauritius Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.