Hoppa till innehåll

Svenskor i toppen på Symetra Tour

Två svenskor topp-tio på LPGA:s plantskola

Martin Strömberg

Symetra Tour spelar den här veckan IOA Golf Classic i Florida och det är två blågula spelare högt upp på ledartavlan.

Linnéa Johansson sköt andra dagens klart bästa score, 64 slag (-7), och ligger på delad sjätteplats inför sista ronden.

Johansson hade ett bogeyfritt scorekort med sju birdies och elva par och är nu fem slag bakom spanjorskan Sanz Barrio som leder.

– Jag spelade stabilt hela dagen och gav mig själv många möjligheter. Jag måste fortsätta att pusha i morgon och behöver en låg score om jag ska ha chansen, sa Linnéa efter ronden.

Lisa Pettersson är tre slag bättre än Johansson på en ensam tredjeplats på nio under par, bara två slag från ledningen.

Pettersson sänkte bland annat andraslaget på hål 10 för eagle. Och hon kommer att ladda för fullt på söndagen.

– Jag kommer nog att vara lite nervös för jag har aldrig varit i den här situationen på Symetra Tour tidigare. Men jag har inget att bevisa så jag kan slappna av och spela mitt spel. 

Ställningen:

Svenskor i toppen på Symetra Tour

Mer från samma ämne

Läs också

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Svensk 61-rond i kvalskolan

Sex svenska spelare på rätt sida efter två ronder.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna starka i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin avancerade efter varsin 68-rond på Mallorca.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.

Svensk succéstart – tre spelare topp tio

Mikael Lindberg och Niklas Lemke fick en fin start på Genesis Championship. Båda är delade treor, två slag bakom ledaren Casey Jarvis.

Sex svenskar vidare i Madrid

Åberg delar 33:e plats med fyra andra svenskar.