Hoppa till innehåll

Svenske rookien blickar uppåt

"Bästa ronden spelmässigt"

Martin Strömberg

Efter två raka missade kvalgränser tog sig Anton Karlsson vidare till helgen i Qatar.

Och nu kan han spela ut.

– Det var spelmässigt absolut bästa varvet. Jag slår egentligen bara två dåliga slag, på sjuan och åttan, men annars flöt det på bra.

Och avslutningen var av bästa klass. Anton gjorde fyra birdies sista fem hålen och landade på 69 slag för ronden och sex under par totalt. 

– Den avslutningen var viktig att få med sig och de sista fyra birdiesarna är innanför en och en halv meter, berättar en nöjd svensk.

Visserligen är avståndet upp till ledande sydkoreanen Wang hela nio slag men till en topp-tio är det bara fyra slag.

Och Anton Karlsson kommer att fortsätta att gasa.

Svenskarnas resultat nedan.

Svenske rookien blickar uppåt
Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Han vann Sverigepremiären på Cutter & Buck Tour

Leth Simonsen höll undan för fem jagandes svenskar på Trummenäs.

Dags för Big Green Egg Blekinge Open

Äntligen Sverigepremiär på Cutter & Buck Tour. Mängder av starka profiler i startfältet.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.