Hoppa till innehåll

Svenske ET-vinnaren siktar på comeback

För fyra år sedan slutade Christian Nilsson med sin proffssatsning inom golfen, nu vill 37-åringen göra comeback.

Erik Hallberg

Christian Nilsson spelade sju år på European Tour med segern i Saint Omer Open 2009 som karriärens höjdpunkt.

Totalt spelade värmlänningen in 19 miljoner kronor under karriären. Men Nilsson tappade motivationen och 2012 valde han att lägga av.

Nu har han fått tillbaka suget för golfen.

Det är NWT.se som skriver om att han gör comeback 2017. 

När Nilsson för fyra år sedan valde att lägga ned proffssatsningen hade han tröttnat på att leva livet i en resväska, det i kombination med att 2012 var hans sämsta år rent ekonomiskt på ET ledde till att golfen fick kliva åt sidan. 

Karlstad GK hörde av sig och erbjöd en tjänst som instruktör, något som Nilsson nappade på.

– Jag kände att jag ville spendera mer tid med min fru och mina små barn. Jobbet har jag stortrivts med jag har haft det jättebra på Karlstad GK, säger Nilsson.

Vad fick dig att tänka om?

– Jag vill testa om det fortfarande går bra och om det är kul. 37 är ingen ålder för en golfare. I dag är alla är noga med kost och fysträning. Men jag har en lång väg tillbaka, såväl fysiskt som mentalt och golfmässigt. Mycket hårt jobb väntar. Jag måste börja träna på att tävla igen.

Christian Nilsson har haft en eventuell comeback i tankarna en längre tid men det var först när Karlstad GK sa jag till en längre tjänstledighet som han vågade göra slag i saken.

– Till och från har jag funderat på hur det skulle bli om jag började spela igen. Tanken slutade alltid där. Jag vet ju vad det innebär. Men under en semestervecka i somras kom tankarna tillbaka. Min fru tog också upp det och sa att det nog skulle vara bra för mig. När jag fick tjänstledigt ett år av Karlstad GK bestämde jag mig för att göra come back, säger Nilsson till NWT.se.

 

Svenske ET-vinnaren siktar på comeback
2009 tog Christian Nilsson hem Saint Omer Open, hans enda seger på European Tour. //Foto: Getty images

Under Nilssons ”paus” har han varvat ner med golfandet och det blir inte särskilt många rundor per år längre, något som han nu måste ändra på. 

– I år har det väl blivit fem, sex stycken. Fast jag har spelat lag-SM på Barsebäck med Karlstad varje sommar.

Hur ser det ut med sponsorer?

– Det har jag inga i nuläget men jag behöver sådana för att finansiera den här satsningen. Jag får börja med mindre tävlingar i Sverige nästa år och kanske några i Nordiska ligan. Målet är come back på Europatouren. Tävlingen jag vann 2009 i Frankrike får jag spela varje år fram till 2019.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna rory mcilroy och marco penge skrattar på en golfbana
Tournytt

Han blev årets spelare – trots McIlroys supersäsong

Rory McIlroy skrev historia 2025, men spelarna röstade fram en annan vinnare av Seve Ballesteros Award.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods öppnar för Masters-comeback

Golfikonen arbetar för en återkomst – och utesluter inte spel på Augusta National i april.

vatten på en golfgreen
Tournytt

Oväder hotar Åbergs titelförsvar

Kraftigt regn och hårda vindar påverkar förberedelserna inför veckans signaturtävling på PGA Tour.

Svenska segrar på Royal Porthcawl

Det hände 1988, 2001 och 2002. Kan det även ske 2025 att en svensk står som segrare i en tourtävling på Royal Porthcawl? Dags för årets sista majortävling – AIG Women´s Open.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Årets bästa svenska tourspelare 2024

TourTempen special lyfter fram svenska proffs som stått för bra insatser på tourerna i år.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Här är alla svenska segrar på DP World Tour

Lista över alla svenska golfare som vunnit på European Tour. Ove Sellberg tog den första 1986 och Alexander Norén tog den senaste i september 2025.

Svensk Golf

Svenska CT-tävlingen ger en halv miljon till välgörenhet

Denna veckan spelas det Challengetourgolf på Österåkers GK i Åkersberga. För andra året i rad.

Bo Steffensen