Hoppa till innehåll

Norén: ”Det känns allt bättre”

AUGUSTA, GEORGIA. Stenson valde träning på hemmaplan

Martin Strömberg
Norén:

Under en inspelsmåndag med mycket regn och åska valde svenskarna två olika modeller inför Masters.

Alex Norén fick in 15 spelade hål tillsmmans med Martin Kaymer och Shane Lowry innan stormen kom, och sedan ytterligare en knapp timmes träning innan nästa oväder drog in över Augusta National vid 15-tiden.

– Banan är större och öppnare än vad jag trodde men extremt tenkisnk och trixig runt greenerna. Det är nog bland de minsta ytorna jag någonsin sett på greenerna om man ska få upp bollen nära. Det känns inte som att det är en dålig bana för mig även om det är en stor fördel att kunna slå en draw på några hål. Jag har tränat på mina drawar och det känns allt bättre, berättar Alex för Svensk Golf.

Världsfemman, Henrik Stenson, valde att träna och må bra hemma på Lake Nona i värme och solsken istället och åker upp till Augusta senare i veckan. 

 

Norén:

Mer från samma ämne

Läs också

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Raiffeisenbank Golf Challenge 2026 - Day Two
Tournytt

Toursvepet – Vass finish av Längfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Spieth är en segrare igen

Vann efter magiskt bunkerslag på första särspelshålet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén lyfte efter 67-rond

Har fem slag upp till ledande Varner III.

Norén och Stenson vidare i RBC Heritage

Båda svenskarna högt upp i statistiken över greenträffar.

Mot alla odds – Hoffmann är tillbaks efter obotliga sjukdomen

Ändrade livsstil helt och tog hjälp av alternativa behandlingsformer.

Norén tolva i Honda Classic

Klättrade 16 placeringar andra dagen på PGA National.