Hoppa till innehåll

Svenskar jagar Sullivan i Dubai

Lemke och Lengdén i slagläge inför slutronden.

Veckans Golf in Dubai Championship inleddes redan på onsdagen och därför avgörs ET-tävlingen redan under lördagen.

Och efter fredagens tredje rond har vi gott om svenska möjligheter till topplaceringar.

Bäst till inför avslutningsronden ligger Oscar Lengdén och Niklas Lemke, båda på 16 under par och delad sjunde plats.

Lengdén har haft ronderna 64-69-67 medan Lemkes motsvarande siffror är 66-68-66 och svenskduon är fem slag bakom ledande engelsmannen Andy Sulivan, som är 21 under par.

Mellan svenskarna och ledande Sullivan finns rutinerade spelare som italienaren Renato Paratore (-18) samt engelsmännen Ross Fisher (-18) och Matt Wallace (-19).

33-årige Sullivan jagar sin femte ET-seger men han vet att två slags ledning kan försvinna snabbt.

– Det är mycket golf kvar och det finns många birdies att göra här. Men jag ska bara försöka att jobba på och kan jag spela lika bra som de två första dagarna så är jag förhoppningsfull, sa Sullivan efter sin tredjerond på 68 slag.

Det är flera svenskar som spelar bra i fältet.

Joakim Lagergren är delad 12:a på 14 under par medan Sebastian Söderberg (-12) och Rikard Karlberg (-11) delar 21:a respektive 28:e plats.

Parallellt med tävlingen i Dubai spelar ET samtidigt South African Open i Sun City.

Där delas ledningen mellan walesaren Jamie Donaldson och hemmaspelaren Christiaan Bezuidenhout efter två ronder.

Tre svenskar kom till start i Sydafrika men bara Jesper Sandborg klarade kvalgränsen och delar 51:a plats på två över par, tolv slag från ledningen.

Ledartavla South African Open

Ledartavla Golf in Dubai Championship

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Svensson delad tvåa i klassiska tävlingen

Dubbla LIV-segrare på DP World Tour den här veckan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sydafrikansk dubbel för Bezuidenhout

Vann på hemmaplan för andra veckan i rad.

Rozner knep första ET-segern

Fem svenskar bland de 30 främsta i Dubai.

Flera svenskar bra med – Sullivan slog banrekord

Efter 18 spelade hål är flera svenskar bra med i veckans Golf in Dubai Championship. Trots det är de en bit bakom ledaren med 54 hål att spela.

Jesper Johansson

Lengdén efter segervittringen: ”Jag är mest besviken”

28-årige Oscar Lengdén var uppe i delad ledning under finalronden, men gick i slutändan i mål som femma.

Bo Steffensen