Hoppa till innehåll

Svenskar har slagläge i Oman

Björk och Dantorp skuggar tysk

Martin Strömberg

Det är sista chansen för säsongen att ta sig in bland de 15 från Challengetouren som får ET-kort säsongen 2017.

Två svenskar har efter halva finalen i Oman gett sig själva strålande slagläge inför helgens spel; Alexander Björk är tvåa på tolv under par och Jens Dantorp slaget och placeringen efter.

Förutsättningarna för de båda är dock lite olika. Björk kan spela helt pressfritt från sin sjundeplats på listan då han redan har säkrat kortet.

– Det känns bra inför helgen. Riktigt skönt att kunna spela avslappnat så det är bara att köra vidare på det här spåret nu och föröska spela så bra som möjligt i helgen, säger Alexander, som hittills inte gjort en enda bogey.

 

 

 

Svenskar har slagläge i Oman

För Jens Dantorps del är det seger som räknas för att han ska klättra upp från sin 41:a plats in bland de 15. Och han är nöjd med att ha gett sig själv en bra position för att göra säsongsavslutningen bra.

– Det känns kul att vara med däruppe och slåss om det. Det är ju en vinst som behövs för att ta kortet så det är kul att vara i slagläge, berättar Dantorp.

Tyske Bernd Ritthammer leder CT-finalen på 13 under par efter 36 hål.

Ställningen

Svenskar har slagläge i Oman

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana vid vatten och industriområde
Tournytt

Avgörande väntar på Sölvesborgs Golfklubb

Sölvesborgs Golfklubb står den här veckan värd för premiärupplagan av Swedish International Men's Amateur Championship.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens.
Tournytt

Sverige slog Norge på Ryder Cup-banan

Ludvig Åberg och Alex Norén ställdes mot Viktor Hovland och Kristoffer Reitan på Adare Manor. Det slutade med svensk seger.

golfspelaren ludvig åberg håller presskonferens
Tournytt

Åberg öppnar för mer spel i Europa

PGA Tour görs om 2028. Ludvig Åberg ser möjligheter – och berättar att han gärna tillbringar mer tid i Europa.

Lowry krossade alla på hemmaplan – Dantorp topp 10

Shane Lowry stod för en makalös uppvisning på hemmaplan. Irländaren vann Irish Open med rekordmarginal – och Jens Dantorp blev bäste svensk.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lowry mot hemmaseger – leder med fyra slag

Shane Lowry har kopplat greppet om Irish Open. Hemmafavoriten leder med fyra slag inför söndagens slutrond.

Dantorp topp 10 bland stjärnorna

Jens Dantorp är med i toppen av stjärnspäckade Irish Open. Svensken är delad tia inför helgens spel.

Svensk doldis vann kvalet – så ser du veckans DP World Tour-tävling

Tolv svenskar finns med i veckans Omega European Masters. En av dem tog en minst sagt ovanlig väg dit.

Toursvepet – Svärd och McBride i segerläge

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg