Hoppa till innehåll

Svenskan kvalade in till U.S. Women’s Open efter särspel

Blev svenska nummer fem på Pine Needles i sommar.

Det var rekordmånga som ville kvala in till årets upplaga av U.S. Women’s Open, 1874 spelare. Bara 156 stycken får plats i startfältet på Pine Needles Lodge & Golf Club 2-5 juni och ett fåtal av dem kvalar sig in. Under torsdagen blev svenska Linnéa Johansson en av två som lyckades ta sig genom nålsögat på Soule Park GC i Kalifornien. Efter ronder på 67-70 hamnade Johansson i särspel med den amerikanska amatören Ellie Slama och svenskan avgjorde direkt på första särspelshålet.

Kvalet vanns av en annan amatör, Lauren Gomez, på åtta under par, ett slag före Johansson. Sedan tidigare är Pernilla Lindberg, Anna Nordqvist, Madelene Sagström och Annika Sörenstam klara för spel i den dammajor som många betraktar som den mest prestigefyllda att lyckas vinna. Årets upplaga är den 77:e i ordningen.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.