Hoppa till innehåll

Svenska proffstouren byter namn

MoreGolf Mastercard Tour blir Cutter & Buck Tour från nästa år.

Svensk Golf

Svenska Golftourerna, Telia Tour, Nordea Tour. Ja, detta några av de namn som den svenska herrtouren haft under sin livstid. Och till säsongen 2024 är det dags igen.  

Nuvarande MoreGolf Mastercard Tour byter då namn till Cutter & Buck Tour. 

Klädmärket har redan ett aktivt engagemang i den nationella touren och är titelsponsor till veckans tävling Arlandastad Trophy by Cutter & Buck.

Det nya sponsoravtalet är skrivet över en fyraårsperiod och innebär ett titelsponsorskap för touren i sin helhet samt att varumärket kvarstår som namnsponsor för en enskild tävling.

– I USA är vi redan starka och syns på stora tävlingar som US Open. Men vi vill också hitta den biten här i Norden och Europa. Titelsponsorskapet kan då vara en viktig del för att utveckla varumärket Cutter & Buck framåt, säger Klas Blomqvist på New Wave Group som förvärvade varumärket Cutter & Buck under 2007.

MoreGolf Mastercard Tour ingår i Nordic Golf League, där fem platser till Challengetouren fördelas via rankingen GolfBox Road to Europe. Denna toppas just nu av Charlie Lind som redan nu är nära att säkra kortet till den europeiska undertouren. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg med driver på golfbana
Tournytt

Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

golfspelaren marcus kinhult i varma golfkläder
Tournytt

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

golfspelaren ludvig åberg slår med en järnklubba på en golfbana
Tournytt

Åberg i utvald grupp – starttider BMW Championship 2026

Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa i en utvald grupp medan Alex Norén spelar med Jake Knapp. Här är starttiderna i BMW Championship.

39-årig rookie vann på DP World Tour

Townsend avslutade snyggt i München.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Wallin jagar första segern

Följ de svenska spelarna här i Toursvepet – Wallin på segerjakt i Frankrike.

Holmberg vann efter duell på Haninge

Avgjorde efter sen birdie på Slottsbanan.

Townsend gick lågt i München

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Cutter & Buck Tour gästar ”nya” Haninge

Slottsbanan på Haninge arrangerar proffstävling igen efter 27 år.