Hoppa till innehåll

Svensk gick runt på 57 (!) slag

Vi glada amatörer har både en och två gånger skrivit ner 57 slag i scorekortet, efter nio hål. Alex Västhav behövde så många slag för att spela alla 18!

Jesper Johansson

Att gå under 100 slag är ett mål för många golfare. Så också 90 och 80. Ytterst få lyckas gå under 70 slag och än färre lyckas med bedriften att notera en 18-hålsscore som börjar med siffran fem.
Tidigare i veckan lyckades en av Ringenäs Golfklubbs stora talanger, Alex Västhav, med just det.
Hallänningen gick nämligen runt på 57 slag på hemmaklubben.

Efter att ha inlett med tre raka par var morgonrosten borta ur kroppen och sista nio avslutades med fyra birdies och en eagle. Därmed gick 22-åringen ut på 29 slag.
Sista nio inledde han lika fint med två birdies och en eagle innan det blev ett par på hål 13. Därefter fortsatte dock fågeljakten med tre raka birdies innan Västhav avrundade ronden med två par. 29 slag ut och 28 slag in betyder 57 slag totalt.

I euforin efteråt lyckades Västhav, som scorekortet på bilden nedan visar, räkna ihop totalen till 58 men en kontrollsummering gav den rätta och mäkta imponerande slutscoren.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Glödhet puttning för Åberg – tre svenskar topp 10

Ludvig Åberg delar andraplatsen i Arnold Palmer Invitational. Samtidigt imponerar svenskar i Puerto Rico.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

TourTempen – Många småmissar av Åberg

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.