Hoppa till innehåll

Svajigt på och runt greenerna för Åberg

Långt från täten efter första rundan i Texas.

Ludvig Åberg gick runt TPC San Antonio på 71 slag, ett under par, under torsdagen och ligger delad 43:a efter första rundan av PGA Tour-tävlingen Valero Texas Open. Han är åtta slag bakom ledande amerikanen Sam Ryder.

Åberg blandade och gav – det blev sex birdies och fem bogeys. Som vanligt satte han sig oftast i bra positioner från tee och tjänade +1,64 slag i Strokes Gained Från tee, enligt siffror från datagolf.com. Men resten av spelet stämde inte helt. Han noterades för blygsamma +0,22 slag i SG Inspel, och när inspelen missades uppstod problem i närspelet, samtidigt som några avgörande puttar inte föll i.

Åberg tappade -0,32 slag i SG Närspel och -0,54 i SG Puttning – inga katastrofsiffror, men en indikation på att det finns mer att hämta runt och på greenerna inför fortsättningen.

Bästa svensk efter första rundan är Jesper Svensson, som inledde med en runda på 70 slag, två under par. Han ligger delad 19:e, sju slag bakom Ryder. Svensson hade ingen toppdag i spelet in mot greenerna och tappade -1,03 slag i SG Inspel, men räddade upp det med bländande puttning – +2,82 slag i SG Puttning, femte bäst i fältet.

Henrik Norlander gick runt på par (delad 65:a), medan Tim Widing noterades för två över par (delad 103:a).

Ludvig Åberg är redan klar för nästa veckas The Masters på Augusta National. För övriga svenskar är en seger i veckans tävling enda vägen in i majortävlingen.

Intressanta starttider

Fredag

  • 14.31 – Sam Ryder, Henrik Norlander, Ryan Fox
  • 14.53 – Hideki Matsuyama, Keegan Bradley, Jordan Spieth
  • 15.04 – Ludvig Åberg, Maverick McNealy, Akshay Bhatia
  • 15.15 – Corey Conners, Max Homa, Gary Woodland
  • 16.21 – Thriston Lawrence, Jesper Svensson, Philip Knowles
  • 20.13 – Rickie Fowler, Sam Burns, Tommy Fleetwood
  • 21.41 – Isaiah Salinda, Tim Widing, Blaine Hale Jr.

TV-tider

Sänds i: Discovery+, Max, Eurosport 2

DatumHuvudsändningSpecialfeeder
Torsdag 3 april21.4014.15
Fredag 4 april21.4014.15
Lördag 5 april18.4016.00
Söndag 6 april18.4016.00

Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Delarna som sänkte Åberg

Tappade mycket in mot greenerna under fredagen.

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.