Hoppa till innehåll

Sullivan segrade på hemmaplan

Första segern på fem år för den sympatiske engelsmannen.

För fem år sedan vann Andy Sullivan tre tävlingar på Europatouren och många trodde att han var på väg att ta sig in i den absoluta världstoppen.

Men sedan dess har segrarna låtit vänta på sig trots att 34-åringen gjort en hel del fina resultat de senaste säsongerna.

Idag fick han äntligen lyfta en segerbuckla igen.

Han avslutade English Championship på Hanbury Manor Marriott Hotel and Country Club med 65 slag (-6) för hela 27 under par totalt och segermarginalen till tvåan Adrian Otaegui blev till slut hela sju slag.

– Det är som att en stor börda har släppt och jag är stolt över mig själv. Jag kände mig inte bekväm alls på banan idag förrän det började ramla i lite puttar sista nio, berättade Sullivan efter segern.

För svensk del slutade Oscar Lengdén, som var ensam svensk att klara kvalgränsen, delad 19:e på totalt 13 under par.

Noterbart är att 19-årige dansken Rasmus Højgaard slutade trea. Højgaard har varit topp sex i alla tre ET-tävlingarna i den så kallade UK Swing.

Klicka på bilden nedan för att komma till slutresultatet.

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg. US Open
Tournytt

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Norén segrare igen – vann British Masters

Tog sin elfte seger på DP World Tour efter imponerande avslutning.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy dubbel segrare i Dubai – Svensson klar för PGA Tour

Världstrean tog sig upp jämsides med Ballesteros efter seger nummer sex.

Caddiens pep-talk gav Korda segern

Följ de svenska spelarna runt om i golfvärlden.

Åbergs comeback – klättrade 40 placeringar

Följ de svenska spelarna runt om i golfvärlden.

Bästa majorn hittills för Maja Stark – nia på Pebble Beach

Så här gick det för svenskarna runt om i tourvärlden.

Svensk Golf