Hoppa till innehåll

Stureheds stora kliv på världsrankingen

Efter en meriterande delad femteplats i Spanien klättrade Henric Sturehed rejält på världsrankingen.

Jesper Johansson

När Henric Sturehed peggade upp på det första hålet av förra veckans Open de España var svensken rankad 645 i världen.
Efter 72 spelade hål utanför Spanien är han betydligt högre rankad.

Henric Sturehed slutade delad femma, –15, på Centro Nacional de Golf och tog därmed sin överlägset främsta placering på European Tour – då han aldrig tidigare klarat kvalgränsen.

I och med det fina resultatet klättrade Sturehed till plats 492 i världen – ett lyft på 153 platser.

Inför söndagen var svensken delad trea, men två bogeys på de första fyra hålen satte käppar i segerhjulen och till slut blev det alltså en delad femteplats.

Även Jonas Blixt, som slutade delad 14:e på PGA Tour, klättrar. 

Här är svensktoppen:

 

Stureheds stora kliv på världsrankingen

Rahm vinnare på hemmaplan


I världstoppen klättrar bland annat Henrik Stenson en plats. Och trots att Jon Rahm vann tävlingen i Spanien lyckades han inte avancera på världsrankingen.

Här är toppen av världsrankingen:

Stureheds stora kliv på världsrankingen

Japansk seger på PGA Tour

Brooke Henderson vann Lotte Championship på Hawaii och sa efteråt att hon inspirerats av Pernilla Lindberg. 
– Det här är min sjätte seger på touren och det här är fortfarande min dröm som går i uppfyllelse. Jag blev verkligen motiverad av att se Pernilla (Lindberg) vinna en major i förra veckan. Hon visade mycket kämparglöd och jag kände att ”det där kan jag också göra”, säger Henderson till LPGA.com.

Damernas världsranking är ännu inte uppdaterad.

Henderson: "Blev inspirerad av Pernilla"

Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Dags för Big Green Egg Blekinge Open

Äntligen Sverigepremiär på Cutter & Buck Tour. Mängder av starka profiler i startfältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

LIV-trion följer inte efter Koepka

Bryson DeChambeau, Jon Rahm och Cameron Smith ”nobbar” möjligheten att spela på PGA Tour.

Scheffler vann PGA Championship

Tog sin tredje majorseger efter uppvisning sista ronden på Quail Hollow Club.

Toursvepet – Grant med i toppen i premiären

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i tourvärlden.