Hoppa till innehåll

Ströms lag föll efter särspel

Gustavsson bästa svenska individuellt.

Ladies European Tour spelade den här veckan en kombinerad lagtävling och individuell tävling på La Reserva Club i spanska Sotogrande.

Och det var ytterst nära att det blev en svensk seger i lagtävlingen Aramco Team Series. Linnea Ströms lag med bland andra Jenny Haglund föll på första särspelshålet mot sydafrikanskan Ashleigh Buhais lag.

I den individuella delen vann amerikanskan Allison Lee med fem slag efter ronder på 65-65-71. Det var amerikanskans första besök på Ladies European Tour och det blev seger direkt.

– Det var klart tuffast sista dagen men jag försökte bara att slå ett slag i taget och inte tappa fokus eller bli hård mot mig själv. Just nu är jag väldigt glad att jag tog beslutet att åka hit, sa Lee efter segern.

Bästa svenska i den individuella tävlingen blev Johanna Gustavsson på en delad sjundeplats, tolv slag bakom segrande Lee.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Lundberg jagar första segern

Mängder av svenska framgångar runt om i Tourvärlden. Läs om allt i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Stark smyger med i titelförsvaret

Bara fem slag bakom ledarna inför helgens spel.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg