Hoppa till innehåll

Ström segrare på Epson Tour

Vann efter avslutande 67-rond i Kalifornien.

Linnea Ström hämtade in två slag på ledarna sista ronden och drygade sedan ut och vann med tre slags marginal när sista ronden av IOA Championship avgjordes på Epson Tour. Ström inledde strålande med raka birdies på hål 1-4 innan dagens enda bogey satte tillfälligt stopp i maskineriet. Men två birdies till på hål 9 samt 16 och resten par räckte till 67 slag, elva under par, och en betryggande marginal på tre slag ner till tre spelare som delade andraplatsen på åtta under par.

Segern innebär att Ström kliver upp till andraplatsen på Epson Tours Order of Merit.

Daniela Holmqvist är trea på samma lista efter en delad 14:e plats den här veckan. Louise Ridderström och Elin Arvidsson delade dessutom 19:e plats.

Klicka här för att komma till resultatet


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

Toursvepet – Nordqvist avslutade snyggt

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tre helsvenska par i LPGA:s partävling

Linn Grant och Maja Stark bildar ett av tre helsvenska par i veckans LPGA-tävling Dow Championship.

Tålamodet gav sen utdelning för Åberg

Två biirdies på sluthålen räddade trög rond. Åberg fem slag från ledningen inför sista ronden i Texas.

Martin Strömberg

Superrond av Svensson – jagar toppen i Texas

Jesper Svensson öppnade med 63 slag i Texas – trots att han knappt visste om han kunde spela.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.