Hoppa till innehåll

Ström och Örtengren klara för AIG Women’s Open

Två svenska spelare tog sig vidare från måndagens kval till årets sista major – AIG Women’s Open på Royal Porthcawl. Linnea Ström och amatören Meja Örtengren klarade uppgiften på Pyle and Kenfig.

Roger Andersson

PORTHCAWL Två svenskor lyckades via måndagens finalkval ta sig in i årets sista major. Det är Linnea Ström från Göteborgs Golf Klubb, LPGA-segrare ifjol, och amatören Meja Örtengren från Landeryds GK.
Båda spelarna gick Pyle and Kenfig på 70 slag, ett under par och delade åttonde plats med åtta andra spelare. 70 slag räckte precis eftersom hela 17 spelare från finalkvalet fick en plats i AIG Women’s Open som startar på torsdag på grannbanan Royal Porthcawl. För Meja Örtengren blir det majordebut!

Meja var ett tag tre under par, men tappade något på slutet, men tvärtom för Linnea som vände ett över par till ett under på slutet.

Landslagets coach Fredrik Wetterstrand följde kvalet och gladdes med Linnea och Meja som båda hade sina pappor på bagen – Mejas pappa Torbjörn och Linneas pappa Johnny bar den här dagen. Kanske blir han ersatt av Linneas ordinarie caddie som möjligtvis kommer till Porthcawl.

– Roligt för Meja som kvalat flera gånger, missade med ett slag ifjol. Hon har spelat bra hela året. För Linnea har det varit bra att inte komma med på Evian och Scottish de senaste veckorna. Hon har tränat istället och det märktes att det hon jobbat med i svingtekniken gett resultat, säger Fredrik Wetterstrand.

För övriga sex svenskor blev det inget lyckat kval. Bäst av de som inte kvalade in var Ellinor Südow från Vasatorp som hade 72 slag, två från att gå vidare.
Övriga svenskor var amatören Havanna Torstensson, Halmstad GK (75 slag), Moa Folke från Landeryds GK (75), Dani Holmqvist, Ullna (76), Nora Sundberg, Stockholms GK (76) och Lisa Pettersson, Täby GK (78).

Sju svenskor

Med Ström och Örtengren blir det sju svenska spelare i veckans majorfält – Linn Grant, Ingrid Lindblad, Anna Nordqvist, Madelene Sagström och Maja Stark var klara sedan tidigare.

AIG Women´s Open sänds i V Sport Golf och Viaplay med start torsdag.

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 31 jul., torsdag
    • 13:00 Huvudsändning
  • 1 aug., fredag
    • 13:00 Huvudsändning
  • 2 aug., lördag
    • 13:00 Huvudsändning
  • 3 aug., söndag
    • 13:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Tung svenskdag i USA

Följ de svenska tourspelarna runt om på världens golftourer.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Örtengren leder på Hills

Amatören imponerar på hemmaplan.

Roger Andersson

Toursvepet – Ström femma i Kanada

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.