Hoppa till innehåll

Stricker vinnare av US Senior Open

Steve Stricker lyckades vinna US Senior Open i helgen.

Jesper Johansson

För första gången någonsin deltog Steve Stricker i ett US Open för seniorer. Efter fyra spelade varv lämnar han tävlingen som en vinnare.

På söndagen gick han ett under par och vann därmed med sex slags marginal. Totalt blev det –19 för Ryder Cup-kaptenen på Warren Golf Course. Det är, med tre slags marginal, den lägsta segerscoren i US Senior Open. 

52-årige Steve Stricker spelar till vardags ungefär lika mycket på PGA Tour som senioirtouren. Men det är med de lite äldre motståndarna han verkligen levererar. För tidigare i år vann han en annan majortävling på seniortouren, Regions Tradition – som spelades i maj.
– Det var en drömvecka. Jag har i många år försökt få tag på en troffé från USGA. Att äntligen lyckas göra det betyder väldigt mycket för mig, sa Stricker efteråt.

Här är toppen av ledaratavlan:

Stricker vinnare av US Senior Open

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

Två svenskar topp-tio i Sevilla

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Woods får inbjudan till US Open 2024

Tiger Woods, som inte längre är kvalificerad till US Open tack vare sportsliga meriter, får nu en speciell inbjudan till majortävlingen.

Felix Månsson

Lindberg och Wallin klara för U.S. Women’s Open

Svenskorna tog de två direktplatser som stod på spel i kvalet.

Karlsson tvåa i majorn – Norrman åtta på PGA Tour

Svenska framgångar i USA.

Svensk Golf

Blixt vann finalkval – klar för US Open

David Lingmerth i särspel om en majorplats.

Bo Steffensen