Hoppa till innehåll

Stricker om Tiger: ”Rehab för att kunna spela igen”

Tiger Woods siktar på att åter spela professionell golf, säger Steve Stricker.

Jesper Johansson

Tiger Woods kommer inte att vara assisterande kapten åt Steve Stricker under årets Ryder Cup. Detta, med största sannolikhet, på grund av den allvarliga bilolycka han var med om tidigare i år. Men efter mer än ett halvår av tystnad från stjärnan själv gav hans vän, Steve Stricker, positiva nyheter kring spelaren som av många anses vara den bäste genom tiderna.

Till radiostationen SiriusXM Radio berättade USA:s kapten att 15-faldige majorvinnaren kanske åter kommer att spela tävlingsgolf.
– Jag har pratat mycket med Tiger. Han är en del av den här Ryder Cup-familjen. Han har ingen möjlighet att vara assisterande kapten en här gången på grund av hans pågående rehabilitering för att bli frisk och kunna spela golf igen, vilket går bra. Han tar steg framåt, han gör bra resultat och allt rör sig i rätt riktning, sa Stricker till radiostationen.

Till ESPN berättade Stricker förra veckan att Tiger Woods jobbar för att tillfriskna och att han inte kan vara på Whistling Straits som vicekapten då banan är en utmaning att knata runt på för en person som varit med om en så allvarlig bilolycka. Han har dock hjälpt till på sitt håll:
– Han har redan hjälpt mig massor och kommer att fortsätta göra så, sa Stricker.

Det var 23 februari i år som Tiger Woods kraschade med bilen och fick allvarliga skador på höger ben med flera brutna ben i vristen och foten. Varken Tiger Woods eller hans agentur har uttalat sig om den pågående rehabiliteringsträningen, tidsplan eller om en comeback är möjlig.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Tiger Woods i rätten – erkänner sig skyldig

Tiger Woods ändrar sitt tidigare nekande efter bilkraschen i mars. Nu blir han av med körkortet i fem år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

En spelare har lyckats med otroliga bedriften

Åberg före Scheffler och Woods på listan.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

Världsettan jagar historisk trippel

Kan ta hem sin tredje raka seger på Jack's Place.