Hoppa till innehåll

Storstjärnan klar för damligan

Gör comeback inomhus efter tre års frånvaro.

Den nya inomhusligan för damer, WTGL, håller på att ta form.

Sedan tidigare är åtta spelare klara, bland dem världsettan Jeeno Thitikul, världstrean Charley Hull och världssexan Lydia Ko. Kanadensiskan Brooke Henderson och amerikanskan Lexi Thompson är också klara liksom det engelska stjärnskottet Lottie Woad.

Inga svenska spelare har ännu presenterats.

Gör comeback efter tre år

Under måndagen offentliggjordes ytterligare ett namn som säkerligen överraskade många. Michelle Wie West avslutade sin aktiva karriär 2023 men gör comeback för inomhusspel och har nu hoppat på WTGL.

– Jag ser fram mot möjligheten att börja spela igen genom WTGL och är säker på att den kommer att bli en kraftfull plattform för damgolf, säger Wie West i ett pressmeddelande.

Premiär i vinter

WTGL ska precis som herrarnas TGL spelas i ett snabbt, publikvänligt lagformat med matchspel, där samtliga spelare har mikrofon på sig. Matcherna ska spelas i den specialbyggda SoFi Center-anläggningen i Palm Beach Gardens, Florida.

Konceptet bygger vidare på TMRW Sports befintliga projekt TGL, men anpassas för LPGA-spelare. Förutom lagstrategi och matchspel ska WTGL även erbjuda detaljerad slagdata, statistik och tekniska inslag som integreras direkt i tävlingen.

Premiären för WTGL planeras till vintern 2026.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

TGL presented by SoFi: BAY v BOS
Tournytt

Följ Åberg ikväll – möter Schauffele

The Bay behöver börja vinna matcher för att nå slutspelet.

TGL presented by SoFi: LA v ATL
Tournytt

Storstjärnan klar för damligan

Gör comeback inomhus efter tre års frånvaro.

The Genesis Invitational 2026 - Round Three
Tournytt

Bridgeman: ”Kunde inte känna mina händer”

Förstagångssegraren beskriver nervositeten på sluthålen.

Korda kritiserar inomhusligan: ”En enorm miss”

Världstvåan Nelly Korda anser att TGL missade chansen att utveckla golfen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem LPGA-stjärnor klara för inomhusligan

Inga svenskor än – men flera LPGA-stjärnor är klara för den kommande inomhusligan WTGL.

Ny inomhusliga för damer

WTGL planerar för start nästa vinter – inga namn offentliggjorda.

TourTempen: Första från Uganda att klara en kvalgräns

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

”Smärtfri” Tiger Woods blir lagägare i egna inomhusligan

15-faldige majorvinnaren är återigen på väg tillbaka och är uppsatt som spelare i ett av TGL-lagen.