Hoppa till innehåll

Rahms bogey blev en birdie

Domarna friade spanjoren efter ronden

Michael Åhman

Stjärnskottet Jon Rahm var ännu en gång inblandad i en regeltvist under sin första rond i The Open.

Och precis som vid Irish Open – som han vann – kom han undan bestraffning. Den gången på Irland blev han friad av domarna från att inte ha återplacerat sin boll helt korrekt inför en putt.

Den här gången handlade det om en taggig slingerväxt.

Rahms boll hamnade i ruffen på det 17:e hålet (se klippet nedan). Rahm flyttade på något som han trodde var ett löst föremål och som låg i närheten av bollen. Det visade sig vara en meterlång, taggig slingerväxt. Då klev hans spelpartner Lee Westwood in i handlingen och kallade på domare.

– Jag berättade vad som hänt. Olycklig nog var det bara jag som såg vad som hänt, det fanns inga kameror i närheten. Den låg inte i min linje, och inte heller i mitt svingspår. Den skulle inte störa mig ändå, förklarade Rahm efteråt.

Men domaren dömde honom till två slags plikt. Rahm gjorde ett bra (och något turligt) inspel och efter två puttar trodde han att han gjort en bogey på par 5-hålet.

Men i efterhand ändrades domslutet: Bogeyn blev en birdie.

– Domarna sa att det var ett gränsfall. Jag försökte bara beskriva vad som hänt så ärligt och detaljerat som möjligt. Jag hade accepterat ett annat domslut – de kan reglerna bättre än någon av oss (spelare).

Rahm slutade första dagen på -1 och är definitivt kvar i matchen.

Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf South Africa - Day Four
Tournytt

DeChambeau tog andra raka segern

Besegrade Jon Rahm efter särspel i Johannesburg.

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Svenssons supersöndag

Bästa svensk och karriärens bästa majorinsats efter 66-runda i The Open

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen 2.0 – vem ska stoppa Scheffler?

Vi listar de hetaste och svalaste under andra ronden på Royal Portrush.

Rahm: ”The Open är det finaste man kan vinna”

Spanjoren jagar säsongens första seger.

Rahm om övergången: ”Jag får inte ge några intervjuer”

Världstrean överrumplad av uppmärksamheten under första framträdandet sedan övergången.

Svensk Golf

Rahm kritisk mot PGA Tour: ”De har skapat splittring”

Spanjoren berättar varför han inte är intresserad av LIV Golf.

Svensk Golf