Hoppa till innehåll

Stensons tränare till hård attack mot stjärnskottet

"Han borde stängas av"

Martin Strömberg
Stensons tränare till hård attack mot stjärnskottet

Lagom till starten av The Open på Royal Portrush i Nordirland har ett brittiskt golfbråk blossat upp.

En av världens mest respekterade tränare, engelsmannen Pete Cowen, går i en intervju i the Times till hårt angrepp mot landsmannen Matt Wallace, rankad 23:a i världen efter att ha slagit igenom stort på Europatouren med tre segrar förra året.

Orsaken är 29-åriga Wallaces heta temperament och olämpliga uppförande på banan vid ett par tillfällen den senaste tiden.

Under British Masters, då han slutade delad tvåa efter svenske Marcus Kinhult, slog han puttern i green på det 72:a hålet och visade inte mycket hänsyn eller respekt för vare sig medspelare eller publik.

– Han borde stängas av. Det är en form av fusk eftersom du stör dina medspelare med ditt beteende, tycker Cowen.

Under BMW International skällde Wallace ut sin caddie Dave McNeilly efter noter efter att ha slagit utslaget på det 72:a hålet i vattnet.

Tevebilderna och mikrofonerna talade sitt tydliga språk och caddien fick bära hundhuvudet för Wallaces egen grova miss.

– McNeilly borde bara ha lämnat bagen. Själv skulle jag ha kastat den i sjön, säger Cowen.

Som tycker att touren borde straffa Wallace för att visa att man inte tolererar den typen av uppförande.

– Han är en komplett idiot och Europetouren borde göra något åt det.

Wallaces välkände agent, Chubby Chandler, försvarar sin klient och tycker att Cowens uttalanden kommer olägligt, dagen innan Wallace ska inleda The Open tillsammans med självaste Tiger Woods.

– Matt är medveten om sina problem och arbetar för att komma tillrätta med sitt temperament tillsammans med en idrottspsykolog. Han är en bra kille och han har inte slagit sönder skyltar eller förolämpat funktionärer som vissa andra spelare så att kräva att han ska stängas av är löjeväckande. 

Chandler passar också på att ge Cowen, som bland annat tränar Henrik Stenson, Thomas Pieters och Gary Woodland, en liten personlig känga.

– Jag minns en spelare på 70-talet som var känd för sina ramsor på banan och för att knäcka klubbor. Hans namn var Pete Cowen.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.