Hoppa till innehåll

Stensons pepp till Norén

"Alex är bra på att avsluta när han är i läge"

Martin Strömberg

Efter ännu en fin avslutningsrond blev Henrik Stenson delad sexa i Dubai Desert Classic.

Direkt efter tävlingen tog han flyget till Kuala Lumpur men Stenson hann med att skicka en pepphälsning till sin kompis som senare ikväll slåss om segern på PGA-touren i Kalifornien.

– Vi ska följa Alex med spänning på PGA-touren, han är bra på att avsluta när han är i läge, berättar Stenson för svenskgolf.se/wp.

Stenson hade ronderna 70-64-70-68 i Dubai och nu har han åtta raka ronder under par i Abu Dhabi och Dubai och placeringarna åttonde och delad sexa.

Ändå är svensken lite självkritisk när han kommenterar sitt eget spel, samtidigt som han är relativt nöjd med resultaten.

– Det är väl på 50 procent just nu, och då står väl puttningen för 48 procent, säger han och fortsätter.

– Min streak på nästan fyra och ett halvt år innanför topp-tio på världsrankingen är över men var ju kul så länge det varade. Är nöjd med de här uppstartsveckorna, en del bra jobb är gjort och det är intensiva veckor med mycket uppdrag, summerar han de två första tävlingsveckorna på Europatouren 2018.

Alexander Norén går ut i ledarboll i Farmers Insurance på Torrey Pines vid 19.30 svensk tid och om vi kan lita på Henrik Stensons tips så har vi en ny svensk segrare på PGA-touren runt midnatt.

 

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Toursvepet – Arwefjäll jagar första segern

Tre slag bakom inför slutronden i Johannesburg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.

Stenson rostig: ”Vi får se var nivån ligger”

Henrik Stenson inför seniormajordebuten – efter en lång paus från tävlingsgolf.

Så ser du Åberg och Norén i RBC Heritage

Ingen vila efter The Masters. Ludvig Åberg och Alex Norén spelar veckans signaturtävling på PGA Tour.