Hoppa till innehåll

Stensons mardrömsdag på greenerna

Henrik Stenson var som vanligt säkerheten själv i spelet från tee till green under andra varvet i Singapore. Men utan sänkta puttar blir det inga låga scorer, vilket svensken bittert fick erfara under fredagen.

Jesper Johansson

På Asian Tour spelas i veckan SMBC Singapore Open och Henrik Stenson har tagit sig till Sydostasien för att göra sin årsdebut. Efter det första varvet hade svensken en framskjuten position men inför helgen har han tappat mark på ledartavlan.

Detta i stort sett enbart på grund av en iskall putter.

För under det andra varvet av tävlingen lyckades Henrik Stenson träffa 16 av 18 greener på rätt antal slag, ett greenträffsnitt på 89 procent vilket brukar vara en förutsättning för en låg score. Trots det lyckades Stenson inte komma in i klubbhuset med en score under par.
Efter ett inledande par (med en av dagens två enputtar) blev det två raka bogeys på grund av treputtar. Därefter träffade svensken elva raka greener – men tvåputtade samtliga.

Till slut blev det dock en birdie.
På hål 18 lyckades majorvinnaren träffa par 5-hålets green på två slag. Därefter blev det en tvåputt – vad annars en dag som denna? – för birdie.

Henrik Stensons statistik från fredagsvarvet.

72 slag, ett över par, innebär att Henrik Stenson totalt är -2 och delar 24:e plats.

Bäste svensk inför helgen är istället Malcolm Kokocinski, som förra året lyckades vinna en tävling på den asiatiska touren. Efter två varv är 28-åringen delad 17:e, två under par. Leder gör thailändaren Jazz Janewattananond, totalt tio under par.

LÄS MER: Stenson lämnar FootJoy och byter skosponsor

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Svensson stark från tee – Nyholm föll på inspelen

Jesper Svensson fick en stabil start i Mexico Open. För Pontus Nyholm blev det tyngre i jakten på viktiga rankingpoäng.