Hoppa till innehåll

Stensons Augusta-plan

Tvingar sig själv att stoppa undan favoritklubban

Martin Strömberg

 

Under den här veckan i Houston Open slår Henrik Stenson fler drives än han brukar.

Trots att det ibland tar emot att stoppa undan sin diablospoon, den klubba som ofta förknippas med Stenson när experter talar om hans styrkor.

Allt handlar såklart om förberedelser inför nästa veckas major, Masters på Augusta National.

– Jag vill slå lite fler drives på Augusta än jag gjort tidigare år. Så jag försöker att tvinga mig själv att slå fler drives den här veckan, även på hål där jag ur ett rent strategiskt perspektiv inte hade slagit driver annars, sa Stenson efter andra ronden på Golf Club of Houston.

 

 

 

Stensons Augusta-plan

 

Experimentet har slagit väl ut så här långt, Stenson har träffat 23 av 28 fairways och snittar nästan 300 yards från tee. Fjärdeplatsen på Bay Hill för två veckor sedan var ett välkommet formbesked och sällan har nog Stenson åkt till Augusta med bättre känsla än den här gången.

– Jag vill ge mig själv lite kortare klubbor in mot green på Augusta och det är det jag arbetar på. Jag skulle inte vilja påstå att jag är exakt där jag vill vara spelmässigt men det går åt rätt håll och det enda man kan göra är att fortsätta träna och försöka.

Inför säsongen plockade han i en ny driver och om ni vill veta mer vad Stenson har i bagen kan ni spana in klippet här nedanför.

 

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Stenson och Björk tillbaka – så ser du DP World Tour-tävlingen

Henrik Stenson och Alexander Björk gör comeback på DP World Tour när Danish Golf Championship avgörs med elva svenskar i startfältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson tillbaks på DP World Tour

Ställer upp i Danish Golf Championship – första "vanliga" DP World Tour-tävlingen sedan 2023.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.