Hoppa till innehåll

Stenson skuggar täten i Italien

Delar sjätteplatsen efter sen dubbelbogey.

Efter en blixtrande 64-rond under första ronden av Italian Open blev det en lite tyngre parrond andra dagen för Henrik Stenson.

Svensken inledde andra dagen vasst med två tidiga birdies på hål 4 och 5 men tappade lite fart på grund av bogeys på hål 8 och 9. Nya birdies kom på hål 11 och 12 men istället för en stark avslutning kom det 17:e hålet med lurig pinne längst bak på den tuffa greenen.

Det blev en dubbelbogey efter chip-treputt och den tog Stenson från en andraplats till en delad sjätteplats inför helgens spel, tre slag bakom ledande Min Woo Lee från Australien.

Efter en delad fjärdeplats i Tjeckien och en tredjeplats förra veckan i Schweiz är det uppenbart att Stenson har hittat något som ger resultat och ett par fina placeringar i de sista två tävlingarna innan Ryder Cup-laget tas ut kan mycket väl räcka för en plats i laget med hänsyn till Stensons erfarenhet och tidigare resultat i Ryder Cup-historien.

I ledningen efter två ronder finns Min Woo Lee efter ronder på 64-68 och två slag bakom sig har Lee fyra högkaratiga konkurrenter i form av Tommy Fleetwood, Johannes Veerman, som vann i Tjeckien för två veckor sedan, Mikko Korhonen och Adri Arnaus.

Av övriga sex svenskar lyckades bara Joakim Lagergren (71-69) ta sig in på rätt sida kvalgränsen. Lagergren gjorde birdie på både hål 17 och 18 för två under par totalt och en delad 37:e plats inför helgens spel på Marco Simone GC utanför Rom.

Joel Sjöholm (75-68) och Alexander Björk (73-70) missade kvalet med ett ynka slag på sina ett över par.

Här hittar ni ledartavlan från Italian Open

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet Europa – Petersson delar ledningen i Italien

I Toursvepet får du koll på hur det går för svenskarna på världens största proffstourer.

Sista chansen – då leder Nyholm

I Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Uppåt för Woods: ”Ser den här veckan som ett test”

Följ spelet på världens golftourer i Toursvepet.

Svensk Golf

Toursvepet – lovande inledning av Stenson

Här följer ni svenskarna runt om på världens tourer.

Svensk Golf