Hoppa till innehåll

Stenson segrare igen

Vann LIV Golf i Bedminster efter imponerande spel.

Efter en turbulent vecka där Henrik Stenson blev av med jobbet som Ryder Cup-kapten gick Henrik Stenson ut och spelade sin bästa golf på mycket länge. Den 46-åriga svensken avslutade LIV Golf-debuten på Trump National GC med 69 slag (-2) och vann till slut med två slag före amerikanen Matthew Wolff.

– Det har varit något av en berg- och dalbana de senaste dagarna men jag är nöjd med att ha lyckats hålla fokus på golfen. Jag har jobbat hårt en lång tid för att komma tillbaks och det går i klart rätt riktning. Den här banan passar mitt spel bra med mycket strategi från tee, sa Stenson efter segern.

Stenson medgav också att det fanns ett visst mått av revansch lust efter veckan som gått.

– Jag tror att det kan ha funnits lite extra motivation och när man får det så brukar man kunna gräva lite extra djupt. Genom hela min karriär känns det som att jag lyckats ta fram lite extra när jag verkligen vill något, ofta fungerar det.

Det var som att se Stenson från storhetstiden igen. Stabilt spel från tee och stundtals glimrande järnspel. Dessutom fungerade puttningen väl alla tre dagarna. Senast Stenson vann en tävling var i Hero World Challenge 2019 och innan dess vann han Wyndham Championship på PGA Tour 2017.

Segern i den individuella tävlingen gav Stenson fyra miljoner dollar och lägg till det en andraplats i lagtävlingen med hans Majesticks så blev den totala summan som Stenson spelade in 4,375 miljoner dollar, eller drygt 44 miljoner svenska kronor. En del av summan går till Henrik Stenson Foundation som arbetar med välgörenhet och ungdomsgolf.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Här är spelarna som tjänat mest på LIV Golf

LIV Golf har på bara några år skapat en helt ny pengaliga i världsgolfen. Här är spelarna som tjänat mest sedan starten 2022, och svenskarna som tagit plats på listan.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy och Scheffler jagar Tigers rekord

Tiger Woods toppar fortfarande PGA Tours pengalista – men världsstjärnorna närmar sig snabbt.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson: ”Har fortfarande något att ge”

Nyblivne 50-åringen Henrik Stenson gör seniordebut – med siktet inställt på mer än bara en comeback.