Hoppa till innehåll

Stenson om debuten: ”Det var julafton att gå till utrustningsbussarna”

Inför Nordea Masters pratade Svensk Golf minnen med hemvändaren Henrik Stenson.

Eric Franzén

Allting startade för 21 år sedan. En storögd Henrik Stenson anländer till Forsgården i Kungsbacka där den 19-årige amatören ska pegga upp i sitt första Scandinavian Masters (nu Nordea Masters).
Europatourdebuten klarades visserligen av någon månad tidigare, i French Open, dit han fick en inbjudan efter segern i amatörtävlingen Peugeot Amateur Classic.

Men det här är en större vecka för Stenson, som ska göra sin första start i den svenska Europatour-tävlingen. Därmed får han visa upp sig på den svenska herrgolfens allra största arena och se hur han egentligen står sig i detta sammanhang. Fast det tydligaste minnet kommer möjligen från inspelsdagarna.
– Jag kommer ihåg att jag stod på rangen och slog en rejäl torva med en järnåtta, eller nånting, som landade mitt på tränaren Simon Holmes huvud. Han fick jord ner på nacken då jag tror att han stod och jobbade med Bernhard Langer, eller någon annan. Jag visslade lite lugnt och stod och tittade åt ett annat håll, som att den där torvan inte kom från mig.

Stenson: "Det kan ge något slag eller två"

– Det var också julafton att gå till utrustningsbussarna och kunna plocka lite nya wedgar och woods. Men det var givetvis stort att få spela på hemmaplan i en Europatourtävling, och att få göra det mot de bästa i Europa. Det kittlade lite extra och är sådant som föder drömmar om att komma ut på touren, och ta steget vidare därifrån.

Hade du besökt tävlingen innan som publik?

– Ja, eftersom vi hade Scandinavian Masters på Barsebäck vid ett antal tillfällen. 1992 var jag på plats och kollade. Det var Faldo som vann. Fanny Sunesson måste varit på bagen, så det var där jag spanade in henne för att plocka in henne på den egna bagen 14 år senare.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

DETROIT, MICHIGAN - AUGUST 02: Rickie Fowler of the United States tosses his ball on the 18th green during the final round of the Rocket Classic 2026 at Detroit Golf Club on August 02, 2026 in Detroit, Michigan. (Photo by Raj Mehta/Getty Images)
Tournytt

Uppgifter: På väg mot operation

Rickie Fowler har dragits med problem sedan Ryder Cup 2023. Nu pekar uppgifter på att amerikanen ska opereras efter säsongen.

golfspelaren linn grant slår golfslag så sand yr
Tournytt

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Värmechock väntar Stenson och de andra seniorerna

Extrem hetta väntas prägla U.S. Senior Open. Trots temperaturer över 35 grader måste samtliga spelare gå banan – golfbilar är förbjudna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Åberg 21:a i Tour Championship

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Stenson: ”Bara att hantera och gå vidare”

Henrik Stenson summerar sin hittills svagaste säsong i LIV Golf. Efter misslyckandet i Indianapolis kvalade Majesticks under onsdagen in i Team Championship. Framtiden är oviss för svensken. 

De svenska majorvinnarnas återkomst

Radarparet tillbaka i favorittävlingen: Jag bara går och njuter!

Toursvepet – Stenson sexa i Adelaide

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.