Hoppa till innehåll

Stenson om andraplatsen i Dubai

"Jag försökte pressa så gott det går"

Martin Strömberg

Med allas mått mätt är en andraplats i en Europatourtävling en bra vecka.

Särskilt om man inte spelar i närheten av sin högstanivå.

Henrik Stenson gick i närkamp med spanjoren Sergio Garcia, men kunde inte rubba Garcia i slutet.

– Spelet var väl okej, men inte på topp. Jag föröskte ju att pressa så gott det går och vi kom ju till ett avgörande läge på 15:e hålet när vi skickade iväg en järnsexa 195 meter. Sergio gjorde sig själv ingen otjänst heller genom att slå upp den till en halvmeter.

Ockå på 16:e hade Stenson chansen att plocka slag, utan att lyckas.

– Jag slog en bra putt som inte gick i medan Sergio gjorde en bra up-and-down. Då var det väl mer eller mindre över.

Vad känner du totalt om veckan?

– Jag är nöjd med att få tio dagars träning och spel. Jag har kommit igång bra rent generellt och jobbar bara vidare.

Vad gör du härnäst?

– Jag flyger hem och flyttar nu innan det blir mer träning. Sedan spelar jag WGC-tävlingen i Mexiko, Tampa och Bay Hill efter det.

Sedan börjar den sista finslipningen inför årets första major,. Masters på Augusta. Stenson spelar sedan också i Houston veckan före Masters.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren henrik stenson i vit golfkeps och ljus golfpiké. blå himmel och stora vita moln
Tournytt

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

AT&T Pebble Beach Pro-Am 2026 - Round Three
Tournytt

Norén och Åberg klättrar på Pebble Beach

Dubbla svenska 66-ronder under tredje dagens spel.

Farmers Insurance Open 2026 - Round One Alex Norén
Tournytt

Följ Norén i Featured groups

Spelar med världsettan tredje ronden på Pebble Beach.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.

Stenson: ”Bara att hantera och gå vidare”

Henrik Stenson summerar sin hittills svagaste säsong i LIV Golf. Efter misslyckandet i Indianapolis kvalade Majesticks under onsdagen in i Team Championship. Framtiden är oviss för svensken.