Hoppa till innehåll

Stenson och Söderberg på segerjakt

Kanonronder av svenskduon på varsitt håll.

Också golfåret börjar lida mot sitt slut och den här veckans spelas årets sista tävlingar på såväl DP World Tour som på Asian Tour. På Mauritius har man hunnit halvvägs på Heritage La Réserve GC och Sebastian Söderberg är just nu i ledning efter 36 hål på tio under par. Söderberg gick runt på 65 slag under fredagen trots en svårtuggad dubbelbogey på det sjunde hålet (Söderbergs 16:e). Det blev nio birdies och svensken har just nu ett slags ledning före tysken Marcel Schneider och fransmannen Jacques de Villiers, båda nio under par. Söderberg gjorde bland annat denna magiska eagle på det 13:e hålet under första dagens spel.

Också Joakim Lagergren (68-70) är fint med färdig efter 36 hål på sex under par och en delad trettondeplats. Jens Dantorp (71-72) är på delad 53:e plats på ett under par medan Anton Karlsson missade kvalgränsen på fyra över par.

I Saudiarabien spelas Saudi Open på Riyadh Golf Club med två svenskar i startfältet och båda är topp tio inför helgens spel. Björn Hellgren gick på 70 slag första ronden och med en fin spurt andra ronden med birdies på två av de tre sista hålen blev det 67 slag på fredagen och ensam femteplats. Henrik Stenson spelade också bra andra dagen och inför sista hålet var han uppe i delad ledning. Tyvärr blev det en dubbelbogey på nionde hålet, Stensons sista, och svensken föll tillbaks till en delad sjätteplats, tre slag bakom de tre ledarna, thailändarna Denwit Boriboonsub och Phachara Khongwatmai samt australiern Todd Sinnott, alla åtta under par.

Här kan ni följa veckans tävlingar

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Spansk seger efter Lowrys misstag

Irländaren tappade segern efter att ha slagit från bunkern till vattenhindret.

Martin Strömberg

McIlroy i topp – trist avslutning för Lagergren

Rory McIlroy tog kommandot direkt i Dubai, medan Joakim Lagergren tappade mark efter en stark start.