Hoppa till innehåll

Stenson och Rose fem slag efter

"Frustrerande resultatmässigt"

Martin Strömberg

 

Efter 65 slag (-7) i första dagens fyrboll-bästboll var det dags för foursome andra ronden av Zurich Classic i New Orleans. Det var relativt höga scorer och det svensk-engelska laget klättrade åtta placeringar efter 71 slag (-1).

– När man har de här små pitcharna eller känsliga slagen runt green med Bermudagräs och inte slår dem perfekt, då händer det inte mycket. Vi lämnade några slag därute, helt klart, sa Stenson efteråt.

Det blev fyra birdies och tre bogeys i kortet efter att mamn bland annat behövt fem slag i från 15 meter på korta sjunde hålet, en par-femma.

– Vi har inte haft något flyt ännu, vi har inte satt några långputtar eller chippar. Med tanke på det är det ganska bra att vara åtta under par och kan vi spela lite renare under helgen så ska vi kunna utmana, sa Rose.

 

 

Så funkar veckans lagtävling på PGA Tour

 

I ledningen finns paret med amerikanerna Michael Kim och Andrew Putnam (62-69) och de är ett slag före Kevins Kisner och Scott Brown (62-70).

Stenson är enda svensk som får spela hela tävlingen. Titelförsvarande Jonas Blixt och Cameron Smith missade kvalgränsen efter att ha gått på 76 slag i foursomen efter 65 slag första ronden. 

David Lingmerth och Danny Lee missade kvalet med ett enda slag efter 68-72. 

Under lördagen väntar ännu en fyrboll-bästboll innan tävlingen avslutas med en foursome-rond på söndag. Tredje ronden spelar Stenson/Rose tillsammans med Masterssegraren Patrick Reed och hans spelpartner Patrick Cantlay.

 

Stenson och Rose fem slag efter
Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

57 slag av The Fitzpatricks

Satte nytt rekord för lägsta score i Zurich Classic of New Orleans.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskduon bra med i New Orleans

Nyholm och Svensson öppnade med 61 slag i partävlingen – hänger med i toppen efter första rundan.

Svenskduo bildar par i Zurich Classic

Tre svenskar spelar veckans lagtävling på PGA Tour – här är formatet och tv-tiderna.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.