Hoppa till innehåll

Stenson och Rose fem slag efter

"Frustrerande resultatmässigt"

Martin Strömberg

 

Efter 65 slag (-7) i första dagens fyrboll-bästboll var det dags för foursome andra ronden av Zurich Classic i New Orleans. Det var relativt höga scorer och det svensk-engelska laget klättrade åtta placeringar efter 71 slag (-1).

– När man har de här små pitcharna eller känsliga slagen runt green med Bermudagräs och inte slår dem perfekt, då händer det inte mycket. Vi lämnade några slag därute, helt klart, sa Stenson efteråt.

Det blev fyra birdies och tre bogeys i kortet efter att mamn bland annat behövt fem slag i från 15 meter på korta sjunde hålet, en par-femma.

– Vi har inte haft något flyt ännu, vi har inte satt några långputtar eller chippar. Med tanke på det är det ganska bra att vara åtta under par och kan vi spela lite renare under helgen så ska vi kunna utmana, sa Rose.

 

 

Så funkar veckans lagtävling på PGA Tour

 

I ledningen finns paret med amerikanerna Michael Kim och Andrew Putnam (62-69) och de är ett slag före Kevins Kisner och Scott Brown (62-70).

Stenson är enda svensk som får spela hela tävlingen. Titelförsvarande Jonas Blixt och Cameron Smith missade kvalgränsen efter att ha gått på 76 slag i foursomen efter 65 slag första ronden. 

David Lingmerth och Danny Lee missade kvalet med ett enda slag efter 68-72. 

Under lördagen väntar ännu en fyrboll-bästboll innan tävlingen avslutas med en foursome-rond på söndag. Tredje ronden spelar Stenson/Rose tillsammans med Masterssegraren Patrick Reed och hans spelpartner Patrick Cantlay.

 

Stenson och Rose fem slag efter

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Stenson trea i St. Louis – klättrar på rankingen

Blev passerad av vilt spurtande slovak på sluthålen.

64-rond av Stenson – jagar första segern

Har hittat storformen lagom till slutspelet i PGA Tour Champions.

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg