Hoppa till innehåll

Stenson och McDowell fint med i New Orleans

Gick fem under par i foursome

Martin Strömberg

Zurich Classic är en av de udda PGA Tour-tävlingarna som spelas i parform. Henrik Stenson har tidigare spelat med Justin Rose men i engelsmannens frånvaro spelar han den här upplagan tillsammans med nordirländaren Graeme McDowell.

– Vi har spelat mycket golf tillsammans genom åren även om vi aldrig tävlat ihop tillsammans, säger Stenson.

– Vi har samma coach i Pete Cowan och tränar på samma range i Lake Nona så vi slår många bollar ihop och träffas ofta, fyller McDowell i.

Eftersom spelet bröt den första dagen blev det en lång andradag för paret och de hann med både en fyrboll-bästboll och en foursome under fredagen. Efter 65 slag i bästbollen var det dags för den svåraste spelformen foursome på eftermiddagen och de steppade upp spelet ännu ett snäpp.

– Vi spelade kanske inte vårt absolut bästa men vi behövde inte betala så dyrt för missarna. Vi träffade många fairways och greener och skötte oss bra runt och på greenerna så det var en ganska stark foursome ändå, sa Stenson efter parets 67:a.

Totalt sett ligger Stenson/McDowell på en delad sjätteplats, just nu två slag bakom ledande Malnati/Hurley III. Många av paren har inte spelat klart andra ronden men om någonting så borde Stenson/McDowell klättra något när ronden spelas klart på lördagsmorgonen.

Två andra svenska spelare finns i fältet.

Jonas Blixt ihop med Cameron Smith slutade sex under par och kommer att missa kvalgränsen. Freddie Jacobson och Chad Campbell har fortfarande nöjligheten att spela sig in i helgen. De är sju under just nu och har bara spelat två hål av sin foursome.

 

Stenson och McDowell fint med i New Orleans


Mer från samma ämne

Läs också

Ford Championship Presented By Wild Horse Pass 2026 - Round Two Frida Kinhult
Tournytt

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

golfspelaren frida kinhult svingar en golfklubba på en golfbana i arizona
Tournytt

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

golfspelare på golfbana i indien
Tournytt

Regelbrott och tung start för Bhatia i Indien

Ett kostsamt misstag och en tuff bana – världsstjärnan fick en mardrömsstart.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.