Hoppa till innehåll

Stenson och Karlberg startade bra i München

Delar sjätteplatsen efter rond ett

Martin Strömberg

Han vann här ifjol.

Idag inledde Henrik Stenson sitt tielförsvar av BMW International Open med en stadig 67-rond. Det resultatet räcker efter första ronden till en delad sjätteplats tillsammans med bland andra landsmannen Rikard Karlberg.

– Jag spelade stabilt, slog många bra slag och träffade de flesta fairways och greener och lyckades även lura i några puttar, sa Stenson efter ronden.

Han vände två under (startade från tian) och gjorde sedan tre birdies på vägen hem, enda bogeyn kom på 14:e (Stensons femte) och det hålet spelades klart över par första dagen.

– Det är långt kvar men kan jag spela så här i tre ronder till så hoppas jag kunna vara med däruppe någonstans på söndag. 

Också Rikard Karlberg var ganska nöjd och belåten med sina fem under par. Göteborgaren har jobbat hårt senaste veckan inför sommarmånaderna som innehåller massor av viktiga tävlingar.

– Det var bra, jämnt spel idag och det var gött att avsluta med två raka efter bogeyn på 16.e, sa Karlberg till Svensk Golf.

I topp efter första ronden finns Sverigebekantingen Wade Ormsby, som för några år sedan bodde i Helsingborg och representerade Vasatorps lag. Ormsby gick åtta under par och leder med ett slag före den belgiske rookien Thomas Detry.

 

Stenson och Karlberg startade bra i München


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Stenson trea i St. Louis – klättrar på rankingen

Blev passerad av vilt spurtande slovak på sluthålen.

64-rond av Stenson – jagar första segern

Har hittat storformen lagom till slutspelet i PGA Tour Champions.

Toursvepet: Stenson stabil i Macau – ett slag från ledningen

Henrik Stenson fick en stark start i Macau. Per Längfors imponerade på HotelPlanner Tour, medan Linn Grant fick en tyngre dag på LPGA.