Hoppa till innehåll

Stenson och Karlberg startade bra i München

Delar sjätteplatsen efter rond ett

Martin Strömberg

Han vann här ifjol.

Idag inledde Henrik Stenson sitt tielförsvar av BMW International Open med en stadig 67-rond. Det resultatet räcker efter första ronden till en delad sjätteplats tillsammans med bland andra landsmannen Rikard Karlberg.

– Jag spelade stabilt, slog många bra slag och träffade de flesta fairways och greener och lyckades även lura i några puttar, sa Stenson efter ronden.

Han vände två under (startade från tian) och gjorde sedan tre birdies på vägen hem, enda bogeyn kom på 14:e (Stensons femte) och det hålet spelades klart över par första dagen.

– Det är långt kvar men kan jag spela så här i tre ronder till så hoppas jag kunna vara med däruppe någonstans på söndag. 

Också Rikard Karlberg var ganska nöjd och belåten med sina fem under par. Göteborgaren har jobbat hårt senaste veckan inför sommarmånaderna som innehåller massor av viktiga tävlingar.

– Det var bra, jämnt spel idag och det var gött att avsluta med två raka efter bogeyn på 16.e, sa Karlberg till Svensk Golf.

I topp efter första ronden finns Sverigebekantingen Wade Ormsby, som för några år sedan bodde i Helsingborg och representerade Vasatorps lag. Ormsby gick åtta under par och leder med ett slag före den belgiske rookien Thomas Detry.

 

Stenson och Karlberg startade bra i München


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Townsend gick lågt i München

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.