Hoppa till innehåll

Stenson klättrade 21 placeringar

Noterade 66 slag i Memphis.

Martin Strömberg

 

Bättre utdelning på greenerna och fortsatt stabilt långt spel.

Det gav Henrik Stenson 66 slag tredje ronden av FedEx St Jude Classic på TPC Southwind och med det ett rejält lyft i resultatlistan.

Svensken gick från delad 40:e till delad 19:e plats och även om det är hela tio slag upp till ledarduon Putnam och Johnson på 15 under par så finns goda chanser till en fin slutplacering och en bra känsla inför nästa veckas US Open.

Det blev sex birdies och två bogeys tredje ronden och Stenson hittade bättre fartkänsla på greenerna där han tjänade över två slag mot fältet.

Och avslutningen går inte att klaga på då Stenson rullade i en dryg sjumetersputt för birdie.

 

 

I toppen har Andrew Puntam och världstvåan Dustin Johnson ryckt åt sig en femslagsledning då duon sporrade varandra till låga scorer under lördagen. Putnam gick runt på 64 slag medan Johnson var ett sämre.

På tredjeplatsen finns Stewart Cink, som bland annat slog till med den här fullträffen på åttonde hålet

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.