Hoppa till innehåll

Stenson: ”Jag fick ut vad jag ville av veckan”

Svensken nöjd med utvecklingen inför Masters

Martin Strömberg

Det blev tre raka segrar i gruppspelet men sedan respass mot danske sensationen Lucas Bjerregaard i åttondelsfinalen.

Henrik Stenson ser veckan i Austin som positiv.

– Han (Bjerregaard) lirade solid golf. Han hade några bra break på sexan och åttan samt när min boll rullade ner i en sandig torva höger om sjuans green, hade inte en vettig chans att få den up-and-down. Sedan spelade han bra sista nio också, berättar Stenson för svenskgolf.se/wp.

Nu väntar en veckas träning för svensken innan det är dags att bege sig till Augusta National för årets första major. Ifjol slutade Stenson delad femma, sex slag bakom segraren Patrick Reed, och det var hans bästa placering någonsin.

– Jag är nöjd med vad jag fått ut av den här veckan och vi kan ju inte göra annat än att fila vidare på spelet. Det blir nog träning på det mesta inför Masters, berättar Stenson.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg med driver på golfbana
Tournytt

Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

golfspelaren marcus kinhult i varma golfkläder
Tournytt

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.

golfspelaren ludvig åberg slår med en järnklubba på en golfbana
Tournytt

Åberg i utvald grupp – starttider BMW Championship 2026

Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa i en utvald grupp medan Alex Norén spelar med Jake Knapp. Här är starttiderna i BMW Championship.

Stenson: ”Kul att hänga lite med grabbarna”

Nio svenskar i Senior Open på vackra Gleneagles.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Stenson testad: ”Bara negativa test så nu får vi lira på torsdag”

Stenson i startfältet igen efter coronauppehållet.

Stenson: ”Vem vill kasta tärningen och chansa”

Henrik Stenson berättar om oron för coronaviruset efter att Pete Cowen smittats.

Stenson om corona: ”Ett virus som bör tas på största allvar”

Henrik Stenson ska använda den lediga tiden till produktiv träning och tandläkarbesök.