Hoppa till innehåll

Stenson: ”Jag fick många positiva svar”

Svenska världsnian nöjd efter andraplatsen

Martin Strömberg

Det var nära men Henrik Stenson räckte inte riktigt ända fram när WGC HSBC Champions avgjordes.

Fyra stabila ronder på 68-69-69-70 innebar en delad andraplats, för andra året i följd, och massor av poäng på både Race to Dubai och Världsrankingen.

– Jag är väldigt nöjd med veckan och spelet generellt. Jag kom hit för att få lite besked på frågor om formen och fick många positiva svar. Det är fortfarande work-in-progress och jag spelade väl inte min absolut bästa golf men det som var bra var mycket bra och vissa saker behöver lite mer jobb, sa Stenson efteråt.

Nu väntar tre raka veckor med tävlingar och resor för Stenson, som naturligtvis hoppas kunna vara med när Race to Dubai drar ihop sig mot slutet. Stenson vann Europatourens Order of Merit både 2013 och 2016 och han är inte helt avsågad i år heller, även om det troligen kommer att krävas segrar och topplaceringar under slutspurten för att han ska kunna nå hela vägen upp till toppen.

– Det var en bra start på den här tävlingsperioden och jag hoppas kunna ta med mig den här känslan till fortsättningen.

Om man tittar på statistiken från veckans tävling så träffade Stenson flest greener av alla i fältet och när det gäller fairwayträffar delade han och Kyle Stanley förstaplatsen.

 

Stenson:

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.