Hoppa till innehåll

Stenson: ”Jag är lite rostig”

Henrik Stenson gör debut i U.S. Senior Open – men kommer till Ohio med få tävlingsronder i kroppen och nedtonade förväntningar.

U.S. Senior Open spelas den 2–5 juli på klassiska Scioto Country Club i Ohio. Totalt finns sex svenskar med i startfältet: Henrik Stenson, Freddie Jacobson, Robert Karlsson, Joakim Haeggman, Patrik Sjöland och Mikael Lundberg.

För Henrik Stenson blir det debut i mästerskapet. Inför tävlingen medger den svenske majorvinnaren att han inte spelat särskilt mycket golf den senaste tiden.

– Jag har haft ett långt och skönt uppehåll. Jag spelade Senior PGA Championship i april och sedan en tävling på Legends Tour. Det är de enda tävlingarna jag har spelat sedan slutet av augusti förra året, sade Stenson.

Han beskriver därför U.S. Senior Open som den verkliga starten på sin säsong.

– Jag förväntar mig att vara lite rostig. Jag har inte lagt ner alla träningstimmar, men hoppas ändå kunna få en bra vecka. Det ska bli kul att tävla igen.

Återförening med gamle caddien

Stenson återförenas dessutom med sin tidigare caddie Gareth Lord, som bär bagen under veckan.

– Vi ska ta oss an tävlingen precis som vi alltid gjort i stora mästerskap. Planen är klar, nu handlar det om att jag lyckas genomföra den ute på banan.

Den svenske majorvinnaren ser också fram emot att återse många av spelarna han tävlade mot under sin storhetstid.

– Det kändes nästan som en klassåterträff när jag spelade Senior PGA. Konkurrensen är fortfarande stenhård, men stämningen är lite mer avslappnad. Nu pratar man mer om familjen och barnen än bara om golf.

”Kroppen känns bra”

Trots det begränsade tävlandet känner Stenson att fysiken fortfarande håller hög nivå.

– Kroppen känns bra. Jag har inte tappat särskilt mycket längd och avstånden är i stort sett desamma som tidigare. För mig handlar det mer om motivation och hur mycket jag vill satsa framöver.

Stenson berättar också att han uppskattat tiden hemma med familjen. Därför kommer han att använda årets säsong för att avgöra hur mycket han vill tävla framöver.

– Jag måste hitta balansen. Jag vet att om jag ska tävla vill jag också kunna spela riktigt bra, och då krävs det att jag lägger ner arbetet.

U.S. Senior Open sänds i Viaplay och V Sport Golf. Alla tider:

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 2 jul., torsdag
    • 17:00 Huvudsändning 1
    • 23:30 Huvudsändning 2
  • 3 jul., fredag
    • 17:00 Huvudsändning 1
    • 23:30 Huvudsändning 2
  • 4 jul., lördag
    • 18:00 Huvudsändning
  • 5 jul., söndag
    • 19:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

media-GettyImages-1709872875
Tournytt

Åberg med Hovland tredje ronden

Då startar svenskarna under lördagen i Memphis.

The R&A Boys' Amateur Championship - Day Five
Tournytt

Svensk i final i prestigeylld amatörtävling

Följ de svenska spelarna runt om i golfvärlden här i Toursvepet.

Carl Härdin
Tournytt

Härdin starkast på Söderslätt

Dramatiskt avgörande i FootJoy Skåne Challenge.

Ikonen: Världsettan borde göra mer för golfen

Gary Player vill se världsettan Scottie Scheffler spela fler internationella tävlingar för att stärka golfens globala genomslag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson och Björk tillbaka – så ser du DP World Tour-tävlingen

Henrik Stenson och Alexander Björk gör comeback på DP World Tour när Danish Golf Championship avgörs med elva svenskar i startfältet.

Stenson tillbaks på DP World Tour

Ställer upp i Danish Golf Championship – första "vanliga" DP World Tour-tävlingen sedan 2023.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg

Stark bästa svenska i majorgenrepet

Följ spelet på världens tourer här i Toursvepet.