Hoppa till innehåll

Stenson har opererat armbågen

"Om det känns bra spelar jag i Dubai"

Martin Strömberg

 

Efter segdragna problem med armbågen gjorde Henrik Stenson idag ett ingrepp som förhoppningsvis ska placera armbågsskadan i garderoben för gott.

Nu blir det vila till dess att armbågen är helt frisk.

– Det blir två veckor utan att göra något alls med armen och sedan bygger vi upp det successivt. Det blir ingen golf på tre, fyra veckor och sedan hoppas jag hinna med lite träning fem, sex dagar och om det känns bra så spelar jag finalen i Dubai, berättar Stenson för svenskgolf.se/wp

Tyvärr innebär det att Ryder Cup-spelaren missar nästa WGC-tävling i Kina i slutet av oktober men målet för Team Stenson är att vara helt friska inför säsongen 2019.

– Jag har ju dragits med detta sedan i somras och spelade genom Ryder på tabletter, nu vill jag försöka få det läkt inför nästa säsong och komma någorlunda hel in i säsongen 2019.

Stenson tog ju trots armbågsproblemen tre segrar av tre möjliga i Ryder Cup i Frankrike när Europa besegrade USA och sannolikt är armbågen också orsaken att han vilade båda bästbollarna.

 


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren anthony kim i rosa golfkläder
Tournytt

Anthony Kim tar Reeds plats – Hellgren redo för andra LIV-tävlingen

Anthony Kim ansluter till 4Aces. Björn Hellgren jagar ny framgång i Adelaide. Så ser du tävlingen.

golfbanan tpc sawgrass med ö-green
Tournytt

The PLAYERS på väg mot majorstatus?

Ett inlägg i sociala medier har tänt en ny debatt om tävlingens status.

golfspelaren ludvig åberg i vit golfpiké och svarta golfbyxor vid havet
Tournytt

Dags att sätta poäng på tavlan – så ser du Åberg och Norén på Pebble Beach

TV-tider och förutsättningar för årets första signaturtävling på PGA Tour

Spelare som fyller 50 under 2026

Med 50-årsdagen runt hörnet för flera profiler väntar nya möjligheter på seniortourerna.

Olof Åsgård

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.