Hoppa till innehåll

Stenson delad tvåa efter första rundan

64 slag och inga bogeys. Den starten gör att Henrik Stenson är delad tvåa efter 18 hål. Och svensken trivs med sin spelplan.

Jesper Johansson

Henrik Stenson har startat strålande i Valspar Championship. Efter 18 bogeyfria hål är supersvensken sju under par och delad tvåa, två slag bakom Jim Herman – som var ett slag ifrån Innisbrook Resorts banrekord på Copperhead-banan.

Banan, som är lång och smal, passar Stenson som handen i golfhandsken. Hans spelplan under den första rundan var att spela ut sig i fairway med en kortare, säkrare, klubba. En taktik som visade sig vara vägvinnande.
– När puttern känns bra och närspelet är i fin form väljer jag hellre att ha lite längre in till green. Det är vad jag gjort här tidigare år och det har fungerat alldeles utmärkt, sa Stenson till PGA Tour.

 

2015 slutade Stenson delad fyra i tävlingen. 2016 slutade han delad elva. Så visst är det en taktik som fungerar.
Men han säger också att det finns ytterligare en växel att lägga i.
– Det är vissa hål som man kan försöka gå för det lite mer. Torsdagar är dock inte den dagen man måste ta de besluten.

Här är toppen av ledartavlan:

Stenson delad tvåa efter första rundan
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

 

De andra svenskarna då? 

Jonas Blixt är två under par och på en delad 24:e plats. David Lingmerth är tredje bäste svensk, ett under par och delad 39. Carl Pettersson och Fredrik Jacobson är båda en bit över par och har en del att göra under fredagen om de ska få spela tävlingsgolf i helgen.

Stenson delad tvåa efter första rundan
Klicka på bilden för att se hela ledartavlan.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Första kvalgränsen för Nyholm

Delar sjätteplatsen efter två ronder på PGA National.

Då gör Henrik Stenson årsdebut

Fyller 50 i april – två veckor senare spelar han igen.

Norén och Åberg klättrar på Pebble Beach

Dubbla svenska 66-ronder under tredje dagens spel.

Framsteg för Norén – fortsatt trögt för Åberg

Så presterade svenskarna i första rundan av veckans signaturtävling på PGA Tour.