Hoppa till innehåll

Stark start av Nordqvist och Holmqvist

Både Anna Nordqvist och Dani Holmqvist har fått fina starter i veckans LPGA Tour-tävling.

Jesper Johansson

Anna Nordqvist är den här veckan regerande mästare då Bank of Hope Founders Cup spelas i Phoenix, Arizona.

Svenskan har efter 18 spelade hål också chansen att försvara sin titel då hon är delad nia, tre under par.

Leder gör fransyskan Karine Icher och sydkoreanskan Chella Choi, –5. Efter öppningsvarvet sa Nordqvist att förhållandena inte var optimala.
– Det var svårt där ute eftersom det var så kallt i morse och ganska blåsigt direkt från start. Jag har aldrig spelat banan så svår som den spelades i dag, sa Nordqvist efter sin runda.

Tillsammans med Nordqvist hittar vi en annan svenska. Dani Holmqvist gick också runt på 69 slag vilket innebär att hon också är med och fightas om topplaceringar. Detta trots både en bogey och en dubbel.

Här är toppen av ledartavlan:

Stark start av Nordqvist och Holmqvist

Även Caronline Hedwall är med i veckans tävling. Svenskan fick dock inte den start hon hoppats på och är delad 102:a, två över par.

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Stark bästa svenska i majorgenrepet

Följ spelet på världens tourer här i Toursvepet.