Hoppa till innehåll

Fin fjärdeplats för Lennarth

Spurtade starkt i Frankrike

Martin Strömberg

Med en fin 68-rond klättrade Camilla Lennarth till en delad fjärdeplats i Jabra Ladies Open i Evian.

Svenskan var sex slag bakom segrande engelskan Annabel Dimmock, som därmed tog sin första seger på LET.

Och segern gav också Dimmock en plats i majorn, Evian Championship som spelas i slutet av juli.

– Det är en sån otrolig lättnad. Jag har velat ta en seger så länge och det är så skönt att äntligen få det gjort, sa Dimmock.

 

Fin fjärdeplats för Lennarth
Segraren, Annabel Dimmock, speglar sig i segerfatet // Foto: Tristan Jones (LET)

Segermarginalen blev ett enda slag till den franska sensationen, amatören Pauline Roussin Bouchard, som också hon får en plats till majorn i juli. Roussin Bouchard är medlem på Evian Resort Golf Club och hon var överlycklig efter tävlingen.

– Jag kan inte vänta på att Evian Championships ska börja, det är en dröm som går i uppfyllelse, jublade hon.

Som vanligt blev det många fina svenska placeringar och Filippa Möörk slutade delad tolva, Johanna Gustavsson delad 15:e och Lina Boqvist delad 18:e.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.